3 fazy stresu w praktyce – alarm, opór i wyczerpanie

faza stresu
Artykuł opublikowany: 21.4.2022

Stres jest normalną częścią życia. Głównie dlatego, że wyeliminowanie każdego pojedynczego czynnika stresogennego nie jest w naszej mocy. Jednak długotrwały stres nic nam nie daje, dlatego w naszym interesie jest wiedzieć, jak reaguje na niego nasz organizm. Dlatego przyjrzymy się, czym jest zespół adaptacyjny.

Długotrwały wpływ stresu na organizm człowieka może mieć wyniszczający wpływ na jego zdrowie i psychikę. Oprócz podrażnień może wystąpić podwyższone ciśnienie krwi, niewłaściwe zachowania społeczne, agresywność i wiele innych niedogodności, które wpływają zarówno na życie chorej osoby, jak i otaczających ją osób.

Ale stres jako taki nie jest po to, żeby nas karać. W starożytności stres umożliwiał nam przetrwanie w niebezpiecznych warunkach. Dawał naszym przodkom siłę do walki lub zmuszał ich do ucieczki w sytuacji zagrożenia życia. To, co nam dzisiaj nie wychodzi, to zbyt wiele stresujących sytuacji w krótkim czasie, oczekiwania społeczeństwa (wstrętnego szefa pałką raczej nie rozwalisz po głowie) i nasze własne reakcje na nie (denerwujemy się, co pogarsza całą sytuację).

Przyjdź i dowiedz się z nami trochę więcej o stresie. Dzięki temu zrozumiesz jak działa zespół adaptacyjny u człowieka.

Co to jest zespół adaptacyjny?

faza stresu

Zespół adaptacyjny opisuje trzy etapy, przez które przechodzimy po ekspozycji na stres. Termin ten został po raz pierwszy ukuty przez kanadyjskiego lekarza, biologa i chemika Hansa Hugo Bruno Selye , który obserwował reakcje myszy na stres. Później doszedł do wniosku, że reakcje myszy nie są wyjątkowe i można je zastosować również w przypadku innych żywych istot. (Typowa reakcja na stres.) Fazy ​​te obejmują fazę alarmu, fazę oporu i fazę wyczerpania.

Faza alarmowa

Faza alarmowa pojawia się, gdy organizm znajduje się pod wpływem stresu. W tym momencie aktywowana jest reakcja walki lub ucieczki. Te dwie przeciwstawne czynności prowadzą do tego, że człowiek jest w stanie uciec z sytuacji zagrażającej życiu. Alternatywnie można zabezpieczyć się przed takim niebezpieczeństwem. W tym momencie zwiększa się tętno, uwalniany jest hormon kortyzol i wzrasta poziom adrenaliny. Dzięki temu nagle poczujesz przypływ energii. Ponadto faza ta objawia się szybszym biciem serca, poceniem się rąk i tym podobnymi.

Mohlo by vás zajímat:  Siedem ziół na stres i niepokój

Faza oporu

faza stresu

Kiedy minie początkowy szok i faza walki lub ucieczki, ciało zaczyna powoli wracać do zdrowia. Z tego powodu mniejsze ilości hormonu stresu, kortyzolu, zaczną się wypłukiwać, ciśnienie krwi normalizuje się, a tętno również zwalnia. Mimo to organizm pozostaje w stanie najwyższej gotowości.

Niektóre stresujące sytuacje trwają długo, dlatego organizm pozostaje w tym czasie w stanie najwyższej gotowości. W takim przypadku występuje długotrwałe obciążenie stresowe. Objawy stresu w tym przypadku to zaburzenia koncentracji, drażliwość i frustracja. Zjawiska te mogą powodować wzrost ciśnienia krwi i wzrost poziomu cholesterolu. Bardziej wrażliwe osoby mogą również mieć atak astmy.

Faza wyczerpania

Ostatnia faza jest wynikiem długotrwałego lub chronicznego stresu. Można wtedy czuć się bezradnym i pozbawionym nadziei. Mogą być również zmęczeni, wypaleni, cierpieć na depresję i stany lękowe oraz mieć mniejszą tolerancję na dodatkowy stres. Niektóre osoby mogą również reagować na tę sytuację zespołem chronicznego zmęczenia.

Kiedy pojawia się zespół adaptacyjny?

zespół adaptacyjny

Zespół adaptacyjny może być najbardziej widoczny w stresujących sytuacjach życiowych.

Jest ich częścią:

  • Utrata pracy
  • Problemy finansowe
  • Problemy zdrowotne
  • Rozpad rodziny i związków
  • Uraz

Jednocześnie im dłużej jesteś pod wpływem stresu, tym bardziej osłabia on Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Z tego powodu odpowiednim rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna, pomoc otoczenia, a ewentualnie także pomoc organizacji pomocowych, które pomagają osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Co możesz zrobić?

Choć stres jest normalną częścią naszego życia i w niektórych sytuacjach pozwala nam wycisnąć z siebie jak najwięcej, jeśli znajdujemy się pod jego długoterminową dominacją, zwykle nie przynosi nam to nic dobrego. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie się przed nim bronić. Dlatego przyjrzymy się kilku wskazówkom i trikom, które mogą pomóc Ci go pokonać.

Zioła

Pierwszą wskazówką jest przyjmowanie ziołowych suplementów przeciwstresowych zawierających ashwagandhę. Ashwagandha (lub withania somnifera) to roślina bardzo popularna w indyjskiej Ajurwedzie, gdzie wykorzystuje się ją na szereg różnych problemów. Najczęściej kojarzona jest z promowaniem snu, który jest ważny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dobrego samopoczucia psychicznego. Jest również stosowany w leczeniu lęku, złego nastroju i stresu. (Ma potencjał kontrolowania mediatorów stresu.) Jeśli więc ostatnio czujesz się zdenerwowany i spięty, możesz spróbować.

Mohlo by vás zajímat:  Objawy przewlekłego stresu: Kiedy i jak rozpocząć leczenie?

Medytacja

Prawie wszyscy podziwiają spokój wschodnich uczonych, którzy medytują kilka godzin dziennie. Na początek wystarczy, jeśli w przerwie na lunch wciśniesz medytację w wolne 5 minut. Usiądź w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał, zamknij oczy i spróbuj skupić się na własnym oddechu. Oddychaj głęboko w brzuch i skup się na chwili obecnej. Jeśli chcesz, możesz wspomóc swój relaks słuchaniem muzyki medytacyjnej.

Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą również całkiem dobrze pomóc w walce ze stresem. Niektórzy ludzie lubią, gdy mogą uwolnić się od stresu (jak boks lub inne sporty walki), inni wolą spokojniejszą jogę, która pomaga im uspokoić ciało i umysł. Żaden z tych sportów nie jest lepszy od drugiego. Najważniejsze, że cię bawi, przynosi ulgę i możesz z nim przebywać.

Jak reagujesz na stres?

Źródła informacji

https://konecdepky.cz/stres/ – Dlaczego pojawia się stres i 5 wskazówek, jak sobie z nim poradzić (czeski)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stress – Stres (czeski)

https://www.healthline.com/health/general-adaptation-syndrome – Wszystko o zespole adaptacyjnym (angielski)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 zalet Ashwagandhy (angielski)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-century/stress-relievers/art-20047257 – Jak złagodzić stres (angielski)

Tagi: , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares