Nie wiesz, co zrobić z podrażnioną trzustką? Dieta lub zioła pomogą

pexels-foodie-factor-551991
Artykuł opublikowany: 20.10.2021 , data aktualizacji: 19.10.2022

Trzustka to bardzo ważny narząd, który jest niezbędny do prawidłowego i bezproblemowego trawienia. Podobnie jak wątroba, żołądek czy nawet jelita, może być dotknięta chorobą, która pogarsza jej funkcję. Jedną z sytuacji, z którymi możesz się spotkać, jest podrażniona trzustka. Czy można coś z tym zrobić?

Trzustka jest gruczołem wydzielającym zarówno wydzielinę zewnętrzną, jak i wewnętrzną, która jest magazynowana w jamie brzusznej. W porównaniu do niektórych innych gruczołów jest dość duży. Mierzy od 12 do 16 cm, a jego waga waha się między 60-90 g. Jednym z głównych zadań trzustki jest produkcja soków, które są ważnym elementem trawienia człowieka.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że trzustka wymaga delikatnego leczenia. Co niestety nie zdarza się jej zbyt często. Co może prowadzić do jego obrzęku, a nawet samozakażenia. Czasami przyczyny tego stanu są mechaniczne (na przykład, gdy w trzustce powstaje kamień, który powoduje niedrożność), innym razem jest to bardzo ściśle związane z naszym stylem życia. Na przykład nadmierna konsumpcja alkoholu jest bardzo problematyczna.

Nie wiesz, co zrobić z podrażnioną trzustką? Dieta lub zioła pomogą

Jak objawiają się problemy z podrażnioną trzustką? I czy można je jakoś opanować?

Jak rozpoznać podrażnioną trzustkę?

Problemy z trzustką objawiają się na różne sposoby. Problem polega jednak na tym, że mogą przypominać niektóre inne choroby, z którymi wcześniej się spotkałeś. Co może utrudnić prawidłową ocenę sytuacji.

Problemy z trzustką objawiają się:

  • Gorączka
  • Z przyspieszonym biciem serca
  • Nudności i wymioty
  • Opuchnięty i wrażliwy brzuch
  • Ból w górnej części brzucha, który można wyczuć z tyłu
  • Ból brzucha podczas jedzenia

Jeśli jest to już przewlekły problem , ból brzucha, który jest odczuwalny aż do pleców, może być obecny praktycznie cały czas, bez przerwy. Nierzadko zdarza się również długotrwała biegunka, której często towarzyszy duża utrata wagi. Wreszcie, możesz cały czas odczuwać nudności i cierpieć z powodu częstszych wymiotów.

Mohlo by vás zajímat:  4 wskazówki, jak i za pomocą czego możesz poprawić pamięć i koncentrację

Czynniki ryzyka wystąpienia tych problemów obejmują nadmierne spożycie alkoholu , stosowanie niektórych leków, infekcje lub zaburzenia metaboliczne. W niektórych przypadkach dużą rolę odgrywają również zaburzenia autoimmunologiczne, obecność kamieni żółciowych lub uraz.

Co pomaga przy podrażnionej trzustce

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na trzustkę, ważne jest, abyś nie czekał długo i natychmiast umówił się na wizytę u lekarza. Przeprowadzi dokładne badanie i postawi prawidłową diagnozę. (Nie można całkowicie wykluczyć, że coś innego Cię niepokoi, więc nie ma sensu zajmować się tym w domu).

Nie wiesz, co zrobić z podrażnioną trzustką? Dieta lub zioła pomogą

Jeśli dotkniesz trzustkę (a co za tym idzie jej objawy są znacznie bardziej nasilone), możliwe, że lekarz zaleci hospitalizację , podczas której otrzymasz odżywki dożylne i płyny, których organizmowi brakuje. W przypadku infekcji możesz również otrzymać antybiotyki i leki przeciwbólowe. Najprawdopodobniej zostanie Ci przepisana specjalna dieta . W ekstremalnych sytuacjach zostaniesz również poddany operacji, aby usunąć przyczynę swoich problemów. (Na przykład usunie twój kamień żółciowy.)

W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki konieczne jest ustalenie, czy chorujesz na cukrzycę . Jeśli tak, zostaniesz tym potraktowany. Można również przepisać leki przeciwbólowe, które można uzupełnić enzymami trawiennymi.

Dieta na podrażnioną trzustkę

Nie wiesz, co zrobić z podrażnioną trzustką? Dieta lub zioła pomogą

Osoby mające problemy z trzustką powinny zwrócić uwagę na zwiększone spożycie wysokiej jakości białek. Wręcz przeciwnie, tłuszcze zwierzęce są całkowicie nieodpowiednie. Dobrym wyborem dla Ciebie będą dania, które zawierają rośliny strączkowe (soczewica, fasola…) oraz rodzaje mleka na bazie roślin. Mówimy na przykład o mleku migdałowym. Dużą zaletą tych produktów spożywczych i napojów jest to, że Twoja trzustka nie musi tak ciężko pracować, aby je przetworzyć, więc z czasem powinieneś czuć się lepiej. Szpinak czy zwiększone spożycie borówek również ma swoje miejsce w diecie trzustkowej.

Zioła działające na podrażnioną trzustkę

Źródła eksperckie niewiele piszą o ziołach na trzustkę. Często promują zwiększone spożycie przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 . Jednak nasi przodkowie używali ziół na trzustkę.

Mohlo by vás zajímat:  Jak odkwasić organizm w 7 krokach

Możemy spotkać na przykład herbatę na trzustkę, która zawiera mieszankę korzenia lukrecji, rumianku, mięty pieprzowej, rozchodnika i melisy. Inny przepis wymaga mieszanki dziurawca i dziurawca. I można znaleźć wiele podobnych wskazówek.

Ale zawsze pamiętaj, że wskazane jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym w sprawie stosowania ziół. To nie jest zadrapane kolano, więc możesz przypadkowo (choć z dobrymi intencjami) zrobić sobie krzywdę.

Czy kiedykolwiek miałeś problemy z trzustką? Jeśli tak, jakie metody pomogły Ci nimi zarządzać?

Źródła informacji

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis – Wszystko o zapaleniu trzustki (angielski)

https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet – Dieta zapalenia trzustki (angielski)

https://www.verywellhealth.com/natural-treatment-for-pancreatitis-pain-89300 – Naturalne środki na zapalenie trzustki (angielski)

Tagi: , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares