Krew w stolcu: Jak wygląda, co oznacza, leczenie

Krew w stolcu
Artykuł opublikowany: 22.3.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Jeśli cierpisz na ciemną krew w stolcu, może to być poważny problem, który musisz natychmiast rozwiązać. Nie można wykluczyć raka. Ale co, jeśli cierpisz na jaskrawoczerwoną krew w stolcu? I jak postępować, jeśli pojawi się u niemowlaka lub starszego dziecka?

W normalnych okolicznościach ludzki stolec ma kolor brązowy. Dlatego jeśli pojawi się w nim krew, warto zwrócić uwagę, ponieważ zwykle oznacza to odchylenie od stanu normalnego. Jak poważna jest sytuacja, tylko lekarz może stwierdzić na podstawie badania.

Zanim jednak wpadniesz w panikę i dostrzeżesz najgorsze, co kryje się za Twoim problemem, zastanów się, czy nie jest to krew w stolcu, będąca skutkiem stresu, jaki wywołałeś podczas biegunki. (Mamy przez to dokładnie na myśli, że częste wizyty w toalecie mogą powodować mechaniczne podrażnienie odbytu, co może spowodować lekkie krwawienie.)

Poniżej opowiemy Ci wszystko, co ważne na ten temat.

Dlaczego mam krew w stolcu?

Jak wygląda krew w stolcu?

Krew w stolcu pojawia się z wielu różnych powodów. Niektóre są całkowicie nieszkodliwe, inne wymagają ostrożności.

Typowymi winowajcami są:

  • Hemoroidy
  • Szczeliny odbytu (seks analny, poród, biegunka, zaparcia…)
  • Zapalna choroba jelit
  • Rak odbytu
  • Rak jelita grubego
  • Infekcja
  • Zapalenie jelit
  • Zaparcie

Po dokładnym wyglądzie krwi można z grubsza stwierdzić, czy sytuacja jest poważna.

Krew podczas wycierania, a nie w stolcu

Co oznacza krew w stolcu?

Jeśli ze stolcem wszystko jest w porządku, ale podczas wycierania się papierem toaletowym zauważyłeś krew (krew ma również jasnoczerwony kolor), oznacza to, że problem występuje w okolicy odbytu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Hemoroidy i szczeliny odbytu są dość powszechne.

Ciemna krew w stolcu

Znacznie większym problemem jest ciemna krew w stolcu, która wskazuje na pewne nieprawidłowości w górnych odcinkach jelit. W takiej sytuacji wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym, który przeprowadzi dokładne badanie stanu zdrowia.

Mohlo by vás zajímat:  Oligofrenia lub ułomność umysłu: Czy powinno cię to przerażać?

Krew w stolcu u dzieci

Nie należy ignorować krwi w stolcu u dzieci. W przypadku jakichkolwiek ustaleń należy natychmiast skontaktować się z pediatrą, który przekaże dodatkowe informacje, zgodnie z którymi należy rozpocząć postępowanie. Ale nie musisz się od razu martwić. Krew w stolcu może mieć związek np. z tym, że dziecko cierpi na zaparcia i musi intensywnie parcia.

Leczenie krwi w stolcu

Leczenie krwi w stolcu

Jeśli okaże się, że za krwią w stolcu stoją hemoroidy, wówczas leczenie jest stosunkowo proste. Lekarz zaleci zmiany stylu życia, które przyczynią się do uzyskania bardziej miękkich stolców i łatwiejszego wydalania. Pomocne mogą być także specjalne maści na hemoroidy i specjalne wilgotne chusteczki z korą dębu. Zalecane są także kąpiele nasiadowe w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości soli Epsom . (Jedynym sposobem całkowitego pozbycia się hemoroidów jest operacja.)

Szczeliny odbytu można również częściowo rozwiązać poprzez lepszy styl życia. Skoncentruj się przede wszystkim na swoim sposobie picia i większej podaży błonnika . Ponownie, kąpiele sitz pomagają rozluźnić mięśnie w okolicy odbytu.

W przypadku nieswoistego zapalenia jelit pomocne będą leki przepisane przez lekarza. To samo dotyczy infekcji. Szczególnie w przypadku tych, które mają podłoże bakteryjne i można je leczyć antybiotykami.

Największym problemem jest rak jelita, który wymaga chemioterapii, radioterapii, a często operacji. Nawet w tym przypadku pacjenci nie powinni się poddawać. Jeśli zgłosisz się do lekarza na czas, masz szansę na wyleczenie. (Z tego powodu nie należy lekceważyć udziału w programach profilaktycznych mających na celu wykrycie raka jelita grubego.)

Czy kiedykolwiek miałeś problem z krwią w stolcu? Jeśli tak, czy miało to poważną przyczynę?

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/blood-when-i-wipe – Wszystko o krwi w stolcu (w języku angielskim)

https://www.verywellhealth.com/blood-in-stools-1945265 – Dlaczego widzisz krew w stolcu (angielski)

Tagi: , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares