Siła bicia serca: Jaki ma wpływ na nasze ciało i zdrowie?

bicie serca
Artykuł opublikowany: 1.4.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Czy słyszałeś kiedyś o pojęciu autonomiczny układ nerwowy? Jeśli nie, masz sporo do nadrobienia. Autonomiczny układ nerwowy (jak często nazywa się AUN) ma znaczący wpływ na bicie serca. A co jeśli jego rytm odbiega od normalnego? Przyjrzymy się temu poniżej.

Kiedy zagłębimy się w głąb ludzkiej fizjologii, odkrywamy, że część autonomicznego układu nerwowego to część współczulna i przywspółczulna . Te dwa terminy odnoszą się do ciał neuronów współczulnych i przywspółczulnych włókien przedzwojowych.

Ale nie trzeba być biologiem, aby zrozumieć, że gdyby te systemy nie działały, mogłoby to w bardzo znaczący sposób zagrozić normalnemu funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Ponieważ ucierpiałoby również ludzkie serce, należy wiedzieć, co zrobić, jeśli tętno przez długi czas odbiega od tego, co jest uważane za normalne.

bicie serca

Jeśli jesteś zainteresowany, kontynuuj.

Normalne bicie serca

Prawie wszędzie prawdą jest, że jeśli chcemy uporać się z patologią, musimy przynajmniej mieć ogólne pojęcie o tym, co jest uważane za normalne.

Tętno różni się w zależności od płci i wieku. Następnie w ciągu 1 minuty mierzy się tętno. Aby bicie serca było jak najbardziej rozpoznawalne, dana osoba nie powinna być zestresowana, nie rozmawiać i powinna być całkowicie spokojna.

Każdy człowiek jest inny, jednak u osoby dorosłej za normalne uważa się wartości od 60 do 100 uderzeń na minutę. U dzieci bicie serca może być jeszcze szybsze. Tętno dzieci poniżej 3 miesiąca życia może wynosić od 80 do 205 (w zależności od tego, czy śpią, czy nie). W przypadku dzieci w wieku powyżej 10 lat za normalny uważa się zakres od 60 do 100 w stanie czuwania i od 50 do 90 podczas snu.

Mohlo by vás zajímat:  Okład Priessnitza: Przygotuj go w domu i wróć do zdrowia

Co wpływa na tętno?

bicie serca

Na tętno wpływa szereg czynników, z niektórymi spotykamy się praktycznie na co dzień.

Winowajcą może być:

  • Temperatura otoczenia (tętno zwykle wzrasta, jeśli jest bardzo ciepło)
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Emocje (radość, stres…)
  • Masa ciała (osoby otyłe mają szybsze bicie serca nawet w spoczynku)
  • Niedokrwistość
  • Brak równowagi w układzie hormonalnym (często u osób z chorobami tarczycy )
  • Palenie
  • Pozycja ciała

Serce bije zbyt szybko

Jeśli masz więcej niż 100 uderzeń serca na minutę, najprawdopodobniej masz tachykardię . Oznacza to, że Twoje serce bije szybciej niż jest to uważane za normalne.

Stan ten niesie ze sobą kilka zagrożeń. Na przykład większe ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, niewydolności serca, omdlenia i nagłej śmierci. Z tego powodu ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie tego problemu.

Serce bije zbyt wolno

konsekwencje bicia serca

Odwrotnym problemem jest bradykardia , która odnosi się do zbyt małej liczby uderzeń na minutę. (Wszystko poniżej 60 uderzeń na minutę.)

Ten stan może sprawić, że serce będzie mniej zdolne do pompowania krwi do innych części ciała. Możesz także czuć się zmęczony i mieć tendencję do omdlenia.

Również w tym przypadku wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem, poddanie się badaniom, a następnie poddanie się leczeniu.

Czy masz normalne tętno, czy też odczuwasz jakieś odchylenia od normy?

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/dangerous-heart-rate — Normalne tętno (angielski)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/175241 – Tachykardia (angielski)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324264 – Bradykardia (angielski)

Tagi: , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares