Okład Priessnitza: Przygotuj go w domu i wróć do zdrowia

pexels-bawełna-6865169
Artykuł opublikowany: 26.9.2022 , data aktualizacji: 19.10.2022

Jeśli kiedykolwiek byłeś chory, a twoja mama kazała ci założyć wilgotną chusteczkę na szyję i zawiązać ją szalikiem lub szalikiem, doświadczyłeś czegoś, co nazywa się kompresem na szyję Priessnitza. Ponieważ może być stosowany na dusznicę bolesną i wiele innych problemów zdrowotnych, Priznic (jak się go często nazywa) jest jedną z najpopularniejszych opowieści starych żon, z którymi się spotykamy. Ale czy można go stosować na gorączkę, zapalenie oskrzeli i inne problemy? A jak to zrobić dobrze? Na tym wszystkim skupimy się poniżej.

Nazwisko Vincenz Priessnitz znane jest nie tylko w Jesionikach, gdzie pracował ten pionier czeskiego przemysłu uzdrowiskowego. Dzięki swoim skutecznym metodom znany jest również w innych krajach Europy, gdzie (podobnie jak w Czechach) jego metody hydroterapii są stosowane do dziś.

W swej istocie jest to przepis ludowy, do wykonywania którego potrzebujesz absolutnego minimum rzeczy. Główną rolę odgrywa nasączona, ale dokładnie wykręcona tkanina, którą nakłada się na problematyczne miejsce, a następnie przykrywa kolejną, suchą tkaniną, która utrzymuje mokry kompres na miejscu. Z tego powodu opatrunek Priessnitza jest dostępny dla wszystkich osób bez większych różnic.

Ale jak dokładnie działa to kafelkowanie? A do jakich problemów najlepiej się nadają?

Jak to działa?

Okład Priessnitza: Przygotuj go w domu i wróć do zdrowia

Okład Priessnitza ma trzy fazy działania , podczas których zachodzi kilka specyficznych zjawisk.

Wiemy:

 • Faza hipotermiczna
 • Faza izotermiczna
 • Faza hipertermiczna

W pierwszym etapie, który następuje niedługo po nałożeniu okładu, dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w miejscu nałożenia okładu. W kolejnej fazie, która trwa około 30-40 minut, temperatura stopniowo się wyrównuje, a zwężone naczynia krwionośne powoli się rozszerzają. W ostatnim etapie następuje dalsze rozszerzanie się naczyń krwionośnych, tak że w istocie miejsce z założonym opatrunkiem zostanie przegrzane.

metoda

Okład Priessnitza: Przygotuj go w domu i wróć do zdrowia

Przede wszystkim miej pod ręką czystą ściereczkę lub czystą chusteczkę, którą moczysz w zimnej/letniej wodzie i dokładnie wykręcasz. (Dla dzieci temperatura wody również powinna być nieco wyższa, zawsze co najmniej 22°C.) Następnie nałóż mokry kompres na wybrane miejsce i przykryj mocniejszym materiałem, który utrzyma go w miejscu. (Szalik, szalik, ręcznik…)

Pamiętaj, że kompres nie odniesie sukcesu, jeśli osoba, której go nakładasz, nie jest wystarczająco ciepła. Z tego powodu zaleca się użycie butelki grzewczej, ciepłej kąpieli lub przynajmniej leżenia w łóżku.

W czym to pomaga?

Okład Priessnitza: Przygotuj go w domu i wróć do zdrowia

Okład Priessnitza jest naprawdę uniwersalnym lekarstwem, ponieważ można go stosować w szerokim zakresie dolegliwości o różnym nasileniu. Oczywiście w wielu przypadkach musisz zażywać leki przepisane przez lekarza (np. antybiotyki), ale mogą one pomóc złagodzić objawy towarzyszące Twojemu problemowi. (Co przydaje się, na przykład, gdy masz ból gardła.)

Chusta Priessnitza przydaje się na przykład podczas rozwiązywania:

 • Dusznica
 • Gorączka powyżej 38°C
 • Suchy kaszel
 • Ból gardła
 • Przeziębienie
 • Zapalenie oskrzeli
 • Zapalenie gardła
 • Zapalenie krtani
 • Obrzęk
 • Zmęczenie mięśni
 • Wycieki
 • Ból mięśni szkieletowych

Jeśli chodzi o nakładanie go na zimne stopy i dłonie, chociaż poprawia krążenie krwi, prawdopodobnie polecamy ciepły prysznic/wannę i założenie ciepłych skarpet. Alternatywnie możesz spróbować czegoś, co nazywa się spacer Kneippa.

Działa na zasadzie, że chodzisz w basenach wypełnionych ciepłą i zimną wodą. Chociaż przechodzenie przez zimny basen jest nieprzyjemne dla większości ludzi, po krótkiej chwili twoje ciało przyzwyczai się do tego i poczujesz się komfortowo podczas przechodzenia przez zimny basen.

Chodnik ten jest używany głównie w centrach odnowy biologicznej, ale można to zrobić również w warunkach improwizowanych w domu. Aby woda dotarła do cieląt, odpowiednie są większe pojemniki na wodę, które umieszczasz pod prysznicem lub w wannie.

Czy masz jakieś osobiste doświadczenia z nakładaniem chusty Priessnitza? Jeśli tak, bylibyśmy szczęśliwi, gdybyś mógł nam powiedzieć, w czym pomógł ci w przeszłości.

Mohlo by vás zajímat:  Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?
Tagi: , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares