Leczenie łokcia tenisisty: co może pomóc i gdzie się zwrócić

Pexels-Todd-Trapani-2339377
Artykuł opublikowany: 28.6.2023 , data aktualizacji: 24.8.2023

Lubisz chodzić na tenisa kilka razy w tygodniu, ale po pewnym czasie nieprzyjemna sztywność i ból łokcia zaczynają Ci to uniemożliwiać? W takim razie prawdopodobnie należysz do grupy osób, które czekały na tzw. łokieć tenisisty. Jak się to objawia? Jak się to leczy? I czy naprawdę jest to związane tylko z tenisem?

Rozciągnięte więzadła rozwiązywane od czasu do czasu przez więcej niż jedną osobę pracującą fizycznie lub sportowca. W takiej sytuacji organizm zazwyczaj daje jasno do zrozumienia, że ​​jedno miejsce zostało przeciążone i zasługuje na solidną porcję odpoczynku.

Choć wiele osób jest przerażonych myślą, że w późniejszym życiu dotkną ich choroba zwyrodnieniowa stawów lub inne przewlekłe choroby stawów, o tyle, co zaskakujące, sportowcy często nie przyznają się, że łokieć tenisisty może ich dotknąć, co może wykluczyć ich nie tylko ze sportu, ale także także z codziennych zajęć zawodowych.

Co to jest łokieć tenisisty?

Co ciekawe, to, co dziś nazywamy łokciem tenisisty, tak naprawdę nie jest niczym nowym. Główna różnica polega na tym, że w przeszłości problem ten nazywano skurczem pisarskim. Problem ten najczęściej dotyczy łokcia, ale może również promieniować na ramię i nadgarstek. Zasadniczo jest to choroba ścięgien i przyczepów mięśniowych, w której powstają mikrourazy w wyniku powtarzającego się ruchu. Chociaż łokieć tenisisty nie zagraża życiu, w skrajnych przypadkach może wymagać przerwy w pracy, aby się zagoić. (Zwłaszcza jeśli pracujesz w magazynie i tym podobnych.)

Dlaczego to się dzieje?

Leczenie łokcia tenisisty: co może pomóc i gdzie się zwrócić

Łokieć tenisisty to nie ból kolana, dla którego mamy całkiem dobre pojęcie, dlaczego tak się dzieje. Dlatego przyjrzymy się najczęstszym wyzwalaczom tego dość powszechnego problemu ruchowego.

Oczywiście łokieć tenisisty może powstać w wyniku nadmiernego używania ręki podczas gry w tenisa, ale nie zawsze jest to stan. Mogą na nią cierpieć również osoby wykonujące pracę wymagającą wysiłku fizycznego (nie tylko ręcznego). Łokieć tenisisty występuje również u osób, które przez całe życie pracują w biurze. Powikłaniami łokcia tenisisty mogą być niewystarczające gojenie lub infekcja bakteryjna.

Objawy łokcia tenisisty

Do głównych objawów łokcia tenisisty zalicza się kłujący ból po zewnętrznej stronie łokcia, który może promieniować do barku i przedramienia. Może również pojawić się ciepła skóra w bolącym miejscu i obrzęk.

Leczenie łokcia tenisisty: zachowawcze i domowe

Leczenie łokcia tenisisty: co może pomóc i gdzie się zwrócić

Jeśli podejrzewasz łokieć tenisisty, zdecydowanie warto udać się do lekarza, który dokładnie Cię zbada i ustali dalszy sposób leczenia. Pomocna może być w tym przypadku na przykład orteza lub bandaż, który ściąga bolesny obszar i utrzymuje go w prawidłowej pozycji.

Gdy tylko sytuacja choć trochę się poprawi, może przyjść czas na fizjoterapię, podczas której spróbujesz ćwiczeń na łokieć tenisisty, które będziesz mógł później wykonywać w domu. Dla tych, którzy muszą pozostać aktywni fizycznie, ale nie chcą nosić aparatu ortodontycznego, rozwiązaniem może być oklejanie taśmą. Nie próbuj jednak nakładać taśmy w domu w sposób nieprofesjonalny, bo możesz sobie raczej zaszkodzić. Jeśli będziesz próbować dalej, problemy mogą zniknąć w ciągu około 6 tygodni.

Pomaga również:

  • Tryb spoczynku
  • Stosowanie zimnych okładów
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych
  • Olej rycynowy lub olej konopny
  • Witaminy dla sportowców

Suplementy diety dla sportowców są pomocne praktycznie w każdym okresie życia. Odżywka na stawy zawiera substancje ważne także dla seniorów, sportowców rekreacyjnych, dla rodziców, którzy na co dzień opiekują się dziećmi i noszą je na rękach, na plecach itp.

Leczenie łokcia tenisisty: co może pomóc i gdzie się zwrócić

O tym, że wybrałeś właściwą odżywkę na stawy, przekonasz się, że zawiera ona:

  • Kolagen
  • Witamina C
  • Glukozamina
  • Chondroityna
  • MSM
  • Ząb piły kadzidłowej

I ewentualnie inne substancje, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu kości. Przykładami są witamina K, witamina D i wapń.

Jeśli chodzi o zapobieganie łokciowi tenisisty, ważne jest rozciąganie. Staraj się też niepotrzebnie nie obciążać stawu. Sportowcy powinni również dbać o odpowiednią technikę, ponieważ złe wykonanie ruchu może łatwo spowodować łokieć tenisisty.

Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z łokciem tenisisty lub oszczepem?

Mohlo by vás zajímat:  Nie wiesz, co zrobić z podrażnioną trzustką? Dieta lub zioła pomogą
Tagi: , , , , ,

Related Posts

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares