Zapobieganie wzdęciom: Poznaj przyczyny

Brzuch, mężczyzna
Artykuł opublikowany: 15.11.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Nadmierne wzdęcia to naprawdę dokuczliwy problem, na który cierpi spory odsetek osób. Ponieważ może to powodować ból i wiele zawstydzających chwil, przyjrzymy się pokarmom przeciw wzdęciom i wielu innym informacjom, które powinny ci łatwo pomóc.

Wzdęcia i ból pleców to zabójcza kombinacja, która może praktycznie uniemożliwić wychodzenie z domu. Przyczyna wzdęć może być inna dla każdej osoby. Podczas gdy alergie (gluten, mleko…) odgrywają rolę w jednej grupie, inne cierpią na wzdęcia podczas ciąży lub po złym doborze napojów i pokarmów.

Ponieważ częste wzdęcia nie są całkowicie normalne, bardzo ważne jest, aby znać swój czynnik wyzwalający i nauczyć się odpowiednio sobie z nim radzić. Z drugiej strony zioła przeciw wzdęciom mogą zapewnić szybką ulgę w ostrych problemach.

Zapobieganie wzdęciom: Poznaj przyczyny

Jak raz na zawsze pozbyć się wzdęć? Przyjrzymy się temu poniżej.

Manifestacje wzdęć

Ból pod prawym żebrem i wzdęcia mogą nie być jedynymi objawami, z którymi możesz mieć do czynienia w swojej sytuacji.

Inne jego przemówienia to:

  • bekanie
  • Wiatry
  • Ból brzucha
  • Konwulsje
  • Uczucie ucisku w jamie brzusznej
  • Zmiana wielkości brzucha

Oprócz tego, że boisz się poruszać w miejscach publicznych, możesz mieć problem z ubieraniem się, ponieważ większy brzuch może sprawić, że spódnice i spodnie będą mniejsze.

Najczęstsze przyczyny

Jedną z głównych przyczyn wzdęć jest połykanie dużej ilości powietrza w ciągu dnia. Może się to zdarzyć podczas palenia, jedzenia lub żucia gumy. Czynnikiem ryzyka może być również noszenie nieprawidłowo dopasowanej protezy, którą trzeba ciągle poruszać w jamie ustnej.

Winne mogą być również napoje gazowane, przez które dodatkowe powietrze, które nie ma tam nic do rzeczy, łatwo dostaje się do przewodu pokarmowego. Dla niektórych osób fermentowana żywność i napoje oraz rośliny strączkowe, które tradycyjnie należą do produktów powodujących wzdęcia, również powodują problemy. Nie można jednak wykluczyć alergii/nietolerancji pokarmowej, zaparć oraz niektórych poważniejszych chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zioła na wzdęcia

Zapobieganie wzdęciom: Poznaj przyczyny

Na przykład możesz wypróbować herbatki przeciw wzdęciom, które można przyjmować po posiłku. Oprócz herbaty miętowej popularne są również herbaty z kminku i kopru włoskiego. Pomocna może być również herbata imbirowa. Ale nie popełnisz błędu, robiąc filiżankę herbaty rumiankowej.

Pokarmy przeciw wzdęciom

Chociaż może to skusić cię do zaprzestania jedzenia roślin strączkowych, prawda jest odwrotna. Rośliny strączkowe są ważnym elementem zdrowej diety i powinniśmy je spożywać tak często, jak to możliwe. Jak więc sobie radzić w takiej sytuacji? Całkiem proste. Przed gotowaniem rośliny strączkowe należy namoczyć je na kilka godzin w zimnej wodzie, co powinno zmyć wszelkie substancje potencjalnie wzdęcia.

Pomocne będzie również zastąpienie napojów gazowanych zwykłą wodą z kranu, do której dla nieco lepszego smaku można dodać miętę i kilka kawałków owoców. Z warzyw preferuj szpinak, ogórki, słodkie ziemniaki, cukinię i sałatę lodową, ponieważ te rodzaje nie powodują wzdęć. Alternatywą dla cebuli, z którą wiele osób też ma czasem problem, są zioła.

Więcej wskazówek dotyczących szybkiej ulgi

Zapobieganie wzdęciom: Poznaj przyczyny

Jeśli to możliwe, idź na krótki spacer. To powinno pomóc poprawić wypróżnienia. (I w ten sposób nie będziesz musiał martwić się o gaz tak bardzo.)

W przypadku bardzo bolesnych wiatrów połóż się w spokojnym miejscu, zegnij nogi i wykonaj delikatny masaż brzucha. Dobrą wskazówką jest również dodanie podkładki grzewczej. Jeśli go nie masz, pomocny będzie również ciepły prysznic lub kąpiel w wannie.

Jeśli chodzi o suplementy diety zawierające błonnik i probiotyki, jeśli masz problemy z trawieniem, wprowadzaj je stopniowo, ponieważ organizm będzie musiał się do nich najpierw przyzwyczaić. Staraj się również unikać gumy do żucia, ponieważ zapobiegnie to połykaniu dodatkowego powietrza.

Czy masz jakieś własne sposoby na wzdęcia? Jeśli tak, będzie nam miło, jeśli napiszesz je do nas w komentarzach pod artykułem.

Mohlo by vás zajímat:  Mukowiscydoza: Objawy, diagnoza, leczenie i rokowanie

Źródła informacji

https://www.healthline.com/nutrition/tea-for-bloating – 8 herbat ziołowych na wzdęcia (angielski)

https://www.healthline.com/nutrition/13-foods-that-cause-bloating – 13 produktów spożywczych, które powodują wzdęcia i wskazówki, co jeść zamiast tego

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322525 – 18 wskazówek, jak złagodzić wzdęcia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gas-and-gas-pains/symptoms-Causes/syc-20372709 – Wszystko o gazie (angielski)

Tagi:

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares