Jak radzić sobie z wiatrami (pierdzie)? A kiedy iść do lekarza?

pexels-julia-zolotova-1320998
Artykuł opublikowany: 30.8.2022 , data aktualizacji: 10.11.2022

Porywiste wiatry wcale nie są przyjemne. Ponieważ mogą powodować ból, wszyscy szukamy sposobów na pozbycie się ich tak szybko, jak to możliwe. Jak rozpoznać utknięte pierdy? A co im pomaga? Postaramy się skupić na tym w kilku następnych akapitach.

Podczas trawienia w naszych jelitach wytwarzany jest gaz, który powinien się wydostać. To normalny proces i nie ma się czego wstydzić, bo tak działa ludzkie ciało. Problem w tym, że ze względu na retencję i inne czynniki mogą wystąpić utknięte wiatry, które z jednej strony powodują u nas dyskomfort, ale jednocześnie nie chcą opuszczać ciała.

Co pomaga z zablokowanymi pierdami? A czy zatrzymane wiatry mają jakieś objawy? To wszystko i wiele więcej opowiemy poniżej.

Objawy utknięcia wiatrów

Przeszywające wiatry zwykle pojawiają się nagle. Najczęściej jest to silny ból w okolicy brzucha. Wraz z nimi pojawia się bardzo nieprzyjemny dyskomfort, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Możesz również czuć się chory na żołądek. Ból od zablokowanych wiatrów często ma tendencję do wbijania się w górną część ciała, więc w bardzo poważnych przypadkach może imitować zawał serca, kamicę żółciową lub zapalenie wyrostka robaczkowego.

Przyczyny utknięcia wiatrów

Jak radzić sobie z wiatrami (pierdzie)? A kiedy iść do lekarza?

W czasie ciąży może to być zjawisko związane z rosnącym płodem, który naciska na narządy wewnętrzne kobiety. (Dlatego wiatry muszą pokonać fizyczną przeszkodę, która uniemożliwia im normalne wyjście na zewnątrz.)

Może być również winny:

 • Niestrawność
 • Nietolerancja pokarmowa
 • choroba Crohna
 • Wrzód
 • Zaparcie
 • Palenie
 • Przejadanie się
 • Stres
 • Zespół jelita drażliwego

I wiele innych czynników, w tym sztuczne słodziki i tym podobne.

Jak pozbyć się bolesnych wiatrów

Jak radzić sobie z wiatrami (pierdzie)? A kiedy iść do lekarza?

Kiedy uderza cię bolesny wiatr, każda rada jest cenna. Przede wszystkim możesz spróbować picia herbat, które wspomagają prawidłowy stan trawienia. Należą do nich herbata imbirowa, herbata anyżowa i herbata z kopru włoskiego. Pomocne może być również umieszczenie na brzuchu poduszki lub butelki grzewczej. Pomagają również głębokie oddychanie, uginanie nóg lub lekkie ćwiczenia. (Przysiady, chodzenie…)

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli częściej napotykasz zablokowane wiatry, warto zasięgnąć porady i pomocy lekarza. Zwłaszcza jeśli zauważysz inne objawy, które wskazują na poważniejszy problem. Objawy te obejmują na przykład nagłą utratę wagi, zmianę nawyków jelitowych, długotrwałe zaparcia, długotrwałą biegunkę, nudności, wymioty i tym podobne.

Zapobieganie przeciągniętym wiatrom

Jak radzić sobie z wiatrami (pierdzie)? A kiedy iść do lekarza?

Przede wszystkim powinieneś spróbować dowiedzieć się, jakie pokarmy i napoje nie są dla Ciebie dobre. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest szczegółowy dziennik, w którym zapisujesz wszystkie posiłki i napoje, które zjadłeś w ciągu dnia. Nie zapomnij też zanotować wiatrów i ich zachowania w ciągu dnia. (Pomoże ci to prześledzić wzór.)

Pomocne jest również odpowiednie nawodnienie, ale zapomnij o piciu napojów gazowanych i gazowanych. Staraj się również unikać pokarmów i napojów powodujących wzdęcia. Staraj się także unikać żucia gumy i palenia.

Pomaga również:

 • Regularne ćwiczenia
 • Ograniczenie dodanych cukrów i słodzików
 • Picie napojów o temperaturze pokojowej

Czy masz jakieś własne wskazówki dotyczące radzenia sobie z przeciwnościami?

Mohlo by vás zajímat:  Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/immediate-relief-for-trapped-gas-home-remedies-and-prevention-tips – Wszystko o uwięzionych wiatrach

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321504 – 20 wskazówek, jak pozbyć się bolesnego wiatru

https://www.verywellhealth.com/how-to-relieve-gas-pains-fast-4140258 – Bóle gazowe Fast (angielski)

 

Tagi: , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares