Fitoestrogeny w żywności: Czy zwiększają poziom estrogenu?

pexels-andrea-piacquadio-3812746
Artykuł opublikowany: 21.3.2023

Fitoestrogeny w diecie stosują głównie kobiety dojrzałe, gdyż przy ich pomocy lepiej radzą sobie z objawami menopauzy, które w wielu przypadkach nie są dokładnie dwa razy przyjemniejsze. Czy w ziołach można znaleźć także pozytywne substancje, które wspierają samopoczucie i zdrowie kobiet?

Wiele z nas przyzwyczaiło się do fitoestrogenów w tabletkach sprzedawanych jako ziołowy suplement diety dla kobiet w okresie menopauzy. Czy wiesz jednak, że niektóre substancje korzystnie wpływające na organizm można znaleźć także w niektórych produktach spożywczych?

Docenią to szczególnie kobiety, które cierpią na menopauzę, ponieważ wśród jej najczęstszych objawów znajdują się uderzenia gorąca i pocenie się, brak ochoty na seks , zły nastrój, brak energii, przyrost masy ciała i wiele innych drobiazgów, które ostatecznie mogą uprzykrzyć życie danej osobie. piekło.

Ponieważ menopauza jest uważana za normalną część życia, nie ma specyficznego leczenia jej objawów. Z tego powodu kobietom najczęściej zaleca się całkowitą zmianę stylu życia, która często obejmuje zmianę diety i stosowanie ziół.

Jeśli jesteś na początku podróży i nie masz pojęcia, jaką drogę wybrać, usiądź wygodnie i przeczytaj kilka kolejnych akapitów.

Fitoestrogeny w żywności: Czy zwiększają poziom estrogenu?

Co to są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny to substancje pochodzenia roślinnego, których budowa jest bardzo podobna do żeńskiego hormonu estrogenu. Sama nazwa fitoestrogen w zasadzie oznacza coś w rodzaju hormonu roślinnego. Ze względu na swoje właściwości często stosowane są jako naturalna alternatywa dla klasycznej kuracji hormonalnej. Z tego powodu chętnie sięgają po nie kobiety, które zmagają się z negatywnymi skutkami niedoboru estrogenów, który zaczyna gwałtownie spadać pod koniec okresu aktywności rozrodczej.

Izoflawony i lignany

Fitoestrogeny w żywności: Czy zwiększają poziom estrogenu?

W związku z fitoestrogenami można spotkać się z dwoma terminami, którymi są izoflawony i lignany. Przykłady izoflawonów obejmują soję i koniczynę. Do ich zalet należy między innymi wspieranie prawidłowego poziomu cholesterolu. Wspomagają także prawidłowy stan masy kostnej (co jest pożądane, gdyż dojrzałe kobiety mogą być zagrożone osteoporozą) oraz zwiększają komfort kobiet zmagających się z objawami menopauzy .

Z drugiej strony do lignanów zalicza się na przykład nasiona lnu i sezamu, w mniejszym stopniu rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i tym podobne. Niektóre lignany kojarzone są między innymi z działaniem przeciwutleniającym i obniżającym poziom lipidów.

Jak to dokładnie działa?

Fitoestrogeny naśladują estrogeny, ponieważ ich budowa chemiczna jest bardzo podobna do estrogenów w organizmie. Po spożyciu fitoestrogenów receptory estrogenowe organizmu traktują je tak, jakby były estrogenami. Fitoestrogeny zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego, ponieważ są to substancje chemiczne zakłócające normalne funkcjonowanie hormonów.

Fitoestrogeny nie wiążą się jednak z receptorami estrogenowymi tak mocno, jak estrogeny produkowane przez organizm, dlatego ich działanie może być słabsze.

Zioła wspierające komfort menopauzalny

Fitoestrogeny w żywności: Czy zwiększają poziom estrogenu?

Na początku artykułu wspominaliśmy także o tym, że kobiety, które borykają się z objawami menopauzy, również mogą odnieść korzyść ze stosowania niektórych ziół, które potrafią zharmonizować środowisko wewnętrzne i stan psychiczny w trudnym okresie życia.

Jeśli zmagasz się z problemami związanymi z menopauzą, spróbuj:

  • Dżem
  • Błąd winogronowy
  • Anioł (chińska pochodnia)

Istnieje jednak wiele innych ziół, które mogą wspomóc ogólną witalność i dobre samopoczucie.

Możesz także spróbować:

  • czerwona koniczyna
  • Sprzeczność
  • Żuraw ptak
  • Prawdziwy żeń-szeń
  • Maca . peruwiańska
  • Szałwia

I wiele innych.

Co z tego wyciągnąć?

Mohlo by vás zajímat:  Eleutherococcus spinosa i jego wpływ na zdrowie człowieka

Jeśli zauważasz negatywne objawy menopauzy i chcesz rozwiązać ten problem na dłuższą metę, spróbuj sięgnąć po naturalne suplementy diety dla dojrzałych kobiet, które zawierają zioła i inne korzystne dla organizmu substancje. Następnie wspomóż ich stosowanie dietą bogatą w fitoestrogeny i zdrowszym trybem życia, który również może mieć znaczący wpływ na objawy menopauzy.

Źródła informacji

https://cs.wikipedia.org/wiki/Phytoestrogen – Fitoestrogen (czeski)

https://www.wikiskripta.eu/w/Phytoestrogeny – Fitoestrogeny (czeski)

https://bezpecnostpotravin.cz/termin/isoflavony/ – Izoflawony (czeski)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lignans – Lignany (czeski)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320630 – Wszystko o fitoestrogenach

https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-estrogen – 8 pokarmów wspomagających estrogen

 

Tagi: , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares