Furuncle vs. karbunkuł: Różnica, leczenie, powikłania

pexels-gabriela-mendes-1249542
Artykuł opublikowany: 2.3.2023 , data aktualizacji: 13.4.2023

Chociaż czyrak i karbunkuł brzmi bardziej jak nazwa komicznej pary, w rzeczywistości jest to nieprzyjemny problem skórny. Jak objawia się czyrak i karbunkuł ropnia skóry? I czy można na to stosować maść z antybiotykiem?

Wiele osób uważa, że tylko problemy, które pojawiają się wewnątrz organizmu, mogą je naprawdę dręczyć. Ale to nie do końca prawda, mogą dość łatwo nadepnąć na piętę, aby uzyskać czyraki i karbunkuły, które mogą tworzyć się na skórze. Ponieważ mogą być wywołane infekcją, bardzo ważne jest odpowiednie leczenie.

Ale co dokładnie wyobrażasz sobie pod tymi nazwami? Jakie są między nimi różnice? I jak w ogóle wymyślić coś takiego?

Furuncle vs. karbunkuł: Jaka jest różnica?

Furuncle vs. karbunkuł: Różnica, leczenie, powikłania

Czyrak to zasadniczo ropień skóry. Technicznie rzecz biorąc, jest to zapalna choroba skóry, podczas której występuje infekcja bakteryjna. Nie jest to przyjemne, ponieważ czyrak zawiera ropę. Przyczyną jest zwykle infekcja gronkowcowa, w znacznie mniejszym odsetku przypadków winne mogą być również paciorkowce. Choroba zwana ropnym zapaleniem skóry jest ściśle związana z czyrakiem. (Jest to złoże wypełnione ropą, zwykle w pobliżu mieszków włosowych).

Karbunkuł jest blisko spokrewniony z czyrakiem, ponieważ jest to całe skupisko czyraków, które łączą się ze sobą pod skórą. Zapalenie jest poważniejsze, rozciąga się do głębszych warstw skóry, a po wygojeniu może pozostać blizna.

Gdzie najczęściej występuje?

Czyraki i karbunkuły najczęściej występują tam, gdzie rosną nasze włosy. Może zatem pojawić się na piersi, genitaliach, pachwinie, pośladkach, twarzy i tym podobnych. Można to zrobić również na czyimś uchu, ale ze względu na niewielką ilość włosów jest to raczej wyjątek.

Furuncle vs. karbunkuł: Różnica, leczenie, powikłania

Przyczyny choroby

Jednym z czynników ryzyka rozwoju tego problemu jest osłabiony układ odpornościowy. Ze względu na większą ilość włosów, czyrak i karbunkuł częściej zagrażają mężczyznom. Negatywny wpływ na jej powstawanie mają również nieodpowiednia higiena i pewne problemy zdrowotne.

Czyrak i karbunkuł mogą pojawić się, jeśli masz:

  • Cukrzyca
  • Rak
  • HIV/AIDS
  • Choroby skóry (egzema, łuszczyca …)
  • Nadwaga i otyłość

Last but not least możesz zarazić się np. w salonach kosmetycznych, które nie zwracają uwagi na zasady higieny. Ryzyko może wystąpić również na basenie iw saunie.

Co zauważyć?

Czyrak wygląda jak guzek na skórze, najczęściej w okolicy mieszków włosowych. Obszar ten jest zwykle czerwony, ciepły i bolesny. W górnej części guzka może powstać ropna zatyczka. Cała bryła jest następnie stopniowo wypełniana ropą, która może utrzymywać się przez kilka dni. Z biegiem czasu może dojść do samoistnego pęknięcia, które nieprzyjemnie pachnie z powodu obecności ropy. Czyrak zagoi się za około 3 tygodnie.

Chociaż może cię to kusić, spróbuj się oprzeć i nie wyciskaj ropy. W krytycznych przypadkach infekcja może się pogorszyć lub nawet doprowadzić do zatrucia krwi. Może nawet wystąpić ryzyko zapalenia opon mózgowych na głowie.

Z natury karbunkuł jest zwykle większy, ponieważ jest skupiskiem kilku czyraków. Może mu towarzyszyć gorączka, zmęczenie i nudności.

Furuncle vs. karbunkuł: Różnica, leczenie, powikłania

Jak przebiega leczenie?

Leczenie domowe zwykle nie jest zbyt wskazane, zwłaszcza jeśli chodzi o rozległe stany zapalne. Bardzo niebezpieczne są również czyraki i czyraki na twarzy, gdzie istnieje duże ryzyko wprowadzenia infekcji w kierunku mózgu.

Jednym ze sposobów, w jaki lekarze mogą ci pomóc, jest specjalny drenaż, podczas którego ropa jest odpompowywana. Antybiotyki są często zalecane w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Leczenie w domu, w mniej ciężkich przypadkach, może obejmować stosowanie ciepłych okładów, które mogą poprawić obronę organizmu przed infekcją i ułatwić odpływ ropy. Jeśli jednak pojawi się u Ciebie gorączka, silny ból, nadmierne napięcie skóry itp., nie czekaj na nic i niezwłocznie umów się na wizytę u lekarza.

Czy kiedykolwiek miałeś czyrak/karbunkuł? Jeśli tak, czy udało Ci się je wyleczyć?

Mohlo by vás zajímat:  Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?
Tagi: , , , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares