5 rzeczy, które znacząco wpływają na jakość Twojego snu

co wpływa na jakość snu
Artykuł opublikowany: 12.4.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Pod koniec każdego dnia kładziemy się do łóżka i zasypiamy. Jednak nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Nasz styl życia i stan psychiczny wpływają na zasypianie i prawidłowy sen. A potem szereg innych czynników, na które z łatwością możemy wpłynąć. Co zatem możemy zrobić, aby lepiej spać?

Hormon melatonina ma ogromny wpływ na sen, dlatego często nazywany jest hormonem snu. Organizm wytwarza go głównie w nocy, dzięki czemu ma zdolność regulowania rytmów chronobiologicznych .

Problem w tym, że niektórym osobom jest go mało (najczęściej są to osoby starsze) lub jego funkcjonowanie zostaje zakłócone przez coś, co nas otacza. Z tego powodu mogą objawiać się problemy z zasypianiem, a może i częstym wybudzaniem się w nocy.

co wpływa na jakość snu

Co możesz zrobić, aby w najbliższej przyszłości poprawić jakość swojego snu?

Dlaczego jakość snu jest ważna?

Wiele osób próbuje dowiedzieć się, dlaczego śpimy każdej nocy. Dzięki temu mamy mnóstwo dowodów na korzyści płynące ze snu dla nas.

Przede wszystkim podczas snu organizm regeneruje się i odpoczywa. Dzięki temu budzimy się rano z nową energią, która pozwala nam na wykonywanie normalnych, codziennych czynności. Ludzki mózg również czerpie korzyści ze snu. W nocy ulega reorganizacji, co dobrze wpływa na pamięć, zdolność uczenia się, koncentrację, kreatywność i wiele innych ważnych zdolności.

Sen jest nam również potrzebny do prawidłowego zdrowia emocjonalnego , prawidłowego funkcjonowania odporności i insuliny, zdrowia serca i kontroli wagi.

Niebieskie światło

Sen jest ważny dla zdrowia emocjonalnego i energii. Jej niedobór może objawiać się np. w pracy.

Wydaje się, że przed niebieskim światłem nie ma ucieczki. Jednocześnie to właśnie niebieskie światło może zaburzyć jakość naszego nocnego wypoczynku. Jeśli będziesz narażony na jego działanie w godzinach nocnych, rytm dobowy zostanie zaburzony. Z tego powodu Twój mózg będzie myślał, że nadal jest dzień, a poziom melatoniny zostanie zmniejszony, co z kolei pomoże Ci zasnąć.

Mohlo by vás zajímat:  Siła bicia serca: Jaki ma wpływ na nasze ciało i zdrowie?

Łóżko

Jeśli masz małe łóżko lub łóżko ze złym materacem, nie możesz oczekiwać, że będziesz dobrze spać każdej nocy. Wręcz przeciwnie, spodziewaj się długiego toczenia, bólu pleców i wielu innych niedogodności, które uniemożliwią Ci ostateczne podjęcie decyzji.

co wpływa na jakość snu

Ruch

Osobliwością ruchu jest to, że nie powinien być on ani za duży, ani za mały w ciągu dnia. Niewielka aktywność fizyczna rzeczywiście prowadzi do zmęczenia, ale organizm może nie otrzymać wystarczającej ilości bodźców w ciągu dnia, aby się wyłączyć. (Być może będziesz mógł pomyśleć więcej wieczorem.) Nadmierna aktywność fizyczna może prowadzić do nadmiernego rozciągania, co może również uniemożliwić zasypianie. Zwłaszcza jeśli odczuwasz ból mięśni, który uniemożliwia Ci znalezienie właściwej pozycji do spania.

Kofeina

Ludzie są różni, więc są wśród nas tacy, którzy późno w nocy piją napój z kofeiną, a potem zastanawiają się, dlaczego nie mogą spać. (Pamiętaj, że kofeina jest środkiem pobudzającym.) Z tego powodu nie należy pić kawy, napojów energetyzujących i herbat zawierających kofeinę późnymi popołudniemi.

Żywność

Nie można oczekiwać dobrego snu nawet po zjedzeniu naprawdę dużej porcji jedzenia przed snem. Tym bardziej, jeśli było bardzo ostre, słodkie lub tłuste. Takie pokarmy mogą powodować uczucie pełności w żołądku i nudności. Dodatkowo po położeniu się w pozycji poziomej możesz zacząć odczuwać zgagę. Dlatego na noc zabierz ze sobą tylko coś małego i lekkiego.

Zioła wpływają również na jakość snu

Czasami nawet zmiany stylu życia nie prowadzą do lepszego snu. Dlatego możesz także spróbować ziół. Melisa, waleriana, rumianek i passiflora służą do wspomagania snu. Wiele osób uspokaja także zapach lawendy.

Jakie są Twoje sposoby na lepszy sen? Będzie nam miło, jeśli napiszesz nam je w komentarzach pod artykułem.

Mohlo by vás zajímat:  Jak uzyskać zdrową i szybką opaleniznę. Co zrobić, jeśli się poparzysz?

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/why-do-we-sleep – Dlaczego śpimy? (Język angielski)

https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better – 17 wskazówek, jak poprawić sen (angielski)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Zioła wspomagające sen (angielski)

Tagi: , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares