Siedem ziół na stres i niepokój

elisa-ventur-bmJAXAz6ads-unsplash
Artykuł opublikowany: 13.10.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka i nie wydaje się, żeby chciał odejść. Ponieważ w dłuższej perspektywie przyczynia się do rozwoju różnych chorób cywilizacyjnych, przekonamy się, czy niektóre łatwo dostępne zioła mogą przynieść Ci ulgę.

Mówi się, że stres jest plagą ludzkości. (Podobnie do tego, co mówi się o alkoholu.) I coś w tym będzie. Oprócz podniesienia ciśnienia krwi (co nie jest dobre dla serca), może zmniejszać popęd seksualny, powodować nerwowość i niepokój oraz prowadzić do ogólnego napięcia i częstych wahań nastroju.

Podwyższony poziom stresu u wielu osób powoduje nawet bezsenność, co z kolei ma negatywny wpływ na ich zdolność uczenia się, podejmowanie decyzji i zmniejszoną uwagę, co może również prowadzić do bardzo poważnych wypadków.

Siedem ziół na stres i niepokój

 

Oprócz zmiany środowiska i medytacji, może pomóc kilka ziół. Które to są? Skupimy się na tym poniżej.

Ashwagandha

Pierwszym ziołem, o którym warto pomyśleć, jest szczaw witania, zwany także ashwagandha. Zioło to jest używane w celu zmniejszenia stresu i niepokoju, a także ma dobry wpływ na promowanie snu. Potwierdza to również kilka prób z 2014 roku. Poinformowano, że w czterech na pięć badań na ludziach testujących działanie Ashwagandha nastąpiło znaczne zmniejszenie stresu i niepokoju uczestników.

 

Ashwagandha na stres

Rumianek

Rumianek jest Wam chyba dobrze znany, bo nasze babcie piją dużo herbaty rumiankowej, żeby uspokoić nerwy. Jeśli więc zależy Ci na dobrym samopoczuciu i odprężeniu, jedna filiżanka herbaty rumiankowej nie powinna Ci zaszkodzić. Efekt ten potwierdzają również badania naukowe, dlatego wierzymy, że za jakiś czas poczujesz upragnioną ulgę.

Chmiel

Zapewne ucieszymy wszystkich miłośników piwa, bo nawet chmiel jest znany z tego, że łatwo łagodzi stres i inne negatywne uczucia, które uniemożliwiają relaks. Ciekawostką jest to, że podczas badania jedna grupa otrzymywała przez pewien czas chmiel, a druga placebo. Po upływie limitu czasu grupy zostały zamienione i grupa otrzymująca chmiel zaczęła otrzymywać placebo i na odwrót. Eksperyment wykazał, że chmiel miał znacznie lepsze działanie uspokajające niż placebo.

Mohlo by vás zajímat:  Nawracające infekcje dróg moczowych – jak się ich pozbyć?

Odurzający miętowy

Możesz znać miętę pod nazwą kava kava. Chociaż uważa się, że to zioło pomaga wywoływać relaksację, badania przyniosły mieszane wyniki, więc jego mechanizm działania może wymagać dalszych badań.

Lawenda

 

Lawenda na stres

Zapach lawendy kojarzy się ze wspomaganiem snu i redukcją stresu. Ale niewiele osób wie, że w niektórych przypadkach lawenda może być również spożywana wewnętrznie. Wtedy będzie działał na ludzki organizm jeszcze lepiej, niż gdybyś zdecydował się stosować go tylko w ramach aromaterapii.

Ziele dziurawca

Albo kochasz ziele dziurawca, albo konsekwentnie go unikasz. To, do jakiej grupy należysz, zależy przede wszystkim od tego, czy przez dłuższy czas przyjmujesz jakieś leki, których przyjmowanie mogłoby zmniejszyć ich skuteczność.

Wiemy jednak na pewno, że długotrwałe stosowanie dziurawca pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Może być nawet stosowany w celu zmniejszenia łagodniejszej depresji.

Waleriana

Nasza lista ziół na stres i lęk nie byłaby kompletna bez dobrze znanego waleriany. Waleriana wywołuje spokój i promuje normalny sen. Często łączy się go z innymi ziołami uspokajającymi/nasennymi.

Co z tego wyciągnąć? Że możesz spróbować suplementów diety z ashwagandhą, które ostatnio cieszą się dużą popularnością. Nie chodzi o to, co jest w modzie, ale o to, co może ci pomóc. Więc próbując czegoś nowego, znacznie poszerzysz swoje horyzonty.

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/anxiety/herbs-for-anxiety – 8 ziół na niepokój i stres (angielski)

https://www.healthline.com/health/mental-health/herbs-for-stress-recipe – Jak używać ziół na niepokój i stres

Tagi: , , , , , , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares