Objawy przewlekłego stresu: Kiedy i jak rozpocząć leczenie?

zbyt zestresowany, żeby się skupić-2023-11-27-05-27-02-utc (1)
Artykuł opublikowany: 4.3.2024 , data aktualizacji: 7.3.2024

Czy ostatnio zmagasz się z przepracowaniem, a nawet stanami lękowymi? Wówczas zdecydowanie należy zadbać o to, aby taka sytuacja szybko się nie powtórzyła. Dlaczego? Ponieważ chroniczny stres może wpłynąć na Ciebie niezauważenie, co często jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych i psychicznych. Jak pokonać etapy stresu? A jak znów poczuć się lepiej?

Faza stresu mogą mieć różną długość. Co więcej, problem polega na tym, że gdy już przyzwyczaisz się do zwiększonego obciążenia stresem w swoim życiu, wkrótce możesz przestać go postrzegać na poziomie świadomym. A to na pewno nie jest dobre, bo organizm o tym wie i odpowiednio reaguje, nawet jeśli wszystko wydaje nam się normalne.

Zdecydowanie nie warto machać ręką na ten problem, bo bardzo łatwo może on przerodzić się w problem, który przerasta Twoją głowę i po pewnym czasie całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Do największych lęków zalicza się na przykład syndrom wypalenia zawodowego, na podstawie którego możesz dosłownie nie być w stanie wykonywać normalnej pracy. (Co może również skutkować utratą źródła utrzymania.) Zagrożenia niosą także zaburzenia uwagi, koncentracji i pamięci, podwyższone ciśnienie krwi czy wybór niezdrowych kul, do których zalicza się nikotynę i alkohol. Jednak problemy z koncentracją można również rozwiązać za pomocą prostych ćwiczeń koncentracji. Możesz także wypróbować wiele innych technik ulgowych, które pomogą Ci łatwiej przezwyciężyć momenty kryzysowe w życiu codziennym.

Ostre vs. chroniczny stres

Ostre zaburzenie stresowe to krótkotrwały stan zdrowia psychicznego, który może wystąpić w ciągu pierwszego miesiąca po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia.

Obejmuje reakcje na stres, w tym:

  • Niepokoje
  • Intensywne uczucie strachu
  • Retrospekcje
  • Koszmary
  • Unikanie miejsc, w których wystąpiła sytuacja

Na przykład napaść na tle seksualnym lub fizycznym, kradzież, wypadek samochodowy, wojna i tym podobne mogą przyczyniać się do tego typu stresu.

A co do chronicznego stresu, z zewnętrznego punktu widzenia nie da się dokładnie określić, kiedy to nastąpiło i kiedy się zakończy. Może dotyczyć relacji osobistych, sytuacji w pracy, niepewnej sytuacji finansowej i tym podobnych. Ten rodzaj stresu może mieć bardzo poważny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Ten rodzaj stresu może podnieść ciśnienie krwi, powodować bezsenność, emocjonalne przejadanie się lub utratę apetytu, utratę motywacji i wiele innych.

Prosta ulga od stresu

Medytacja

medytacja

Możesz stworzyć mantrę, którą będziesz powtarzać w myślach, biorąc powolne, głębokie oddechy. Możesz też przeznaczyć kilka minut na praktykę uważności, która polega na byciu świadomym tego, co się dzieje. Po prostu zwracaj uwagę na to, co widzisz, słyszysz, smakujesz, dotykasz i czujesz.

Uważaj na oddychanie!

Samo skupienie się na oddechu lub zmiana sposobu oddychania może mieć duży wpływ na ogólny poziom stresu. Kolejną dużą zaletą jest to, że nikt wokół ciebie nie będzie wiedział, co robisz. Niezależnie od tego, czy uczestniczysz w stresującym spotkaniu, czy siedzisz w zatłoczonym teatrze, ćwiczenia oddechowe mogą być kluczem do zmniejszenia stresu i niepokoju.

oddychanie

Chodzić

Ćwiczenia to fantastyczny lek na stres, który działa w ciągu kilku minut. Spacer pozwala na zmianę scenerii, co może wprawić Cię w inny nastrój. Ponadto jest to również pożądane dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej.

Aromaterapia

aromaterapia

Nowe badania sugerują, że niektóre zapachy mogą zmieniać aktywność fal mózgowych i zmniejszać poziom hormonów stresu w organizmie. Niezależnie od tego, czy lubisz świece, dyfuzory czy produkty do ciała, nie możesz się pomylić z ich zakupem i używaniem. Cytrusowy zapach doda Ci energii, lawenda uspokoi, a róża stworzy intymną atmosferę.

Zdrowa dieta

Zła dieta może prowadzić do większej reakcji na stres. Emocjonalne jedzenie i sięganie po pokarmy bogate w tłuszcz i cukier może przynieść chwilowe poczucie ulgi, ale w dłuższej perspektywie zwiększa stres. Rafinowane węglowodany, takie jak ciasteczka i chipsy ziemniaczane, mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Kiedy poziom cukru we krwi spada, możesz czuć się bardziej zestresowany i niespokojny.

Zdrowa dieta może pomóc w walce ze stresem w dłuższej perspektywie. Pokarmy takie jak jajka, awokado i orzechy włoskie wspomagają regulację nastroju i równowagę energetyczną.

Mohlo by vás zajímat:  4 wskazówki, jak i za pomocą czego możesz poprawić pamięć i koncentrację
Tagi: , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares