Jak wyhodować pomidory z nasion w domu – krok po kroku

Pexels-Photomix-Firma-96616
Artykuł opublikowany: 30.4.2023 , data aktualizacji: 24.8.2023

Uprawa pomidorów na balkonie stała się w ciągu ostatnich kilku lat ulubionym zajęciem wielu osób. Jeśli dobrze się nimi zajmiesz, Twoje wysiłki mogą się opłacić w postaci obfitych zbiorów, które z łatwością zapełnią Twój stół. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia z uprawą pomidorów w doniczce, wiadrze czy szklarni, w dzisiejszym artykule omówimy wszystko, co istotne na ten temat.

Pomidory są bardzo popularne i często wykorzystujemy je w kuchni. W istocie można powiedzieć, że tak owoce i warzywa , ponieważ zawsze istnieje spór, do której z tych dwóch kategorii właściwie należy pomidor.

W zasadzie nie ma to znaczenia, bo szybki lunch , ale też zdrowe śniadanie, będzie z nimi smakować równie dobrze. Ważne jest, aby (jeśli samodzielnie uprawiasz pomidory) zbiory wyszły pomyślnie. Chociaż pomidory są stosunkowo łatwe w uprawie, istnieje kilka grzechów, które mogą zmniejszyć sukces Twoich wysiłków.

Odmiany pomidorów

Jak wyhodować pomidory z nasion w domu - krok po kroku

Istnieje niezliczona ilość odmian pomidorów. Mogą różnić się np. kolorem (są np. pomidory żółte i czerwone), wielkością (pomidory klasyczne i wiśniowe) oraz kształtem (okrągłe, owalne…). Oprócz tego, że pomidory te mogą mieć różną wymagania uprawy, mogą też nieznacznie różnić się smakiem, dlatego zazwyczaj nadają się do innych metod przetwarzania.

Do popularnych rodzajów pomidorów zalicza się m.in.:

  • Goldkrone (żółty okrągły pomidor o słodkim smaku)
  • San Marzano (czerwony pomidor, dość wydłużony i kolczasty, idealny do szklarni)
  • Czereśnia czerwona (mały czerwony pomidor, słodszy, odpowiedni do sałatek)
  • Roma (czerwone, dość wydłużone i kolczaste pomidory, odpowiednie do gotowania i robienia ketchupu)
  • Koralik (krzewiasta odmiana pomidora czerwonego, bardzo mocny smak pomidora, nadaje się do spożycia na surowo)

Nie są to oczywiście wszystkie istniejące odmiany, ale to chociaż mały przekrój tego, co mogą zaoferować poszczególne odmiany pomidorów.

Uprawa pomidorów

Jak wyhodować pomidory z nasion w domu - krok po kroku

Na balkonie

Jeśli masz balkon, w wielu przypadkach będzie on więcej niż wystarczający do uprawy pomidorów. Nie możesz jednak zapominać o kilku podstawowych zasadach, w przeciwnym razie możesz próbować tyle, ile chcesz, ale w przyszłości swoimi próbami nie odniesiesz ani jednego sukcesu. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać jedną z odmian przystosowanych do uprawy na balkonie. Możemy wymienić na przykład Aztek, Balkon Star czy Bajaja. Ważne jest również, aby balkon był po słonecznej stronie i był ciepły. Pamiętaj, aby nie wystawiać pomidorów na zewnątrz przed majem, kiedy pogoda jest w miarę stabilna, ciepła i słoneczna. Uważaj jednak na zbyt długie i intensywne nasłonecznienie, które może spalić pomidora oraz na wiatr, który może połamać mu łodygi. Należy go podlewać w odpowiedniej ilości, ani za mało, ani za dużo. Podłoże jest odpowiednie dla pomidorów.

W kwietniku i w szklarni

Jeśli masz ogród ze szklarnią, możesz sadzić tam również pomidory. Pamiętaj jednak, że dla niektórych odmian będziesz musiał przygotować kij. (Może nie dotyczyć pomidorów krzewiastych.) Aby pomidory kijowe dobrze rosły, należy regularnie usuwać nadmiar pędów bocznych, które niepotrzebnie osłabiają pomidora. Pomidory krzewiaste tego nie potrzebują, ale nie należy ich uprawiać w szklarni, ponieważ rosną bardzo szeroko i może nie mieć wystarczająco dużo miejsca na ich rozwój. Aby zbiory były bogate, możesz nawozić pomidory domowym kompostem.

Najczęstsze grzechy podczas uprawy pomidorów

Jak wyhodować pomidory z nasion w domu - krok po kroku

Jak już wspomniano powyżej, w niektórych przypadkach nieświadomie popełniamy grzechy, które nie są zbyt dobre dla pomidorów. Przyjrzyjmy się więc, co możesz zrobić, aby sabotować swoje wysiłki, które w przeciwnym razie miałyby dobre intencje.

Spróbuj zapewnić:

  • Dobry dostęp pomidorów do słońca
  • Ochrona pomidorów przed wiatrem
  • Wystarczająca ilość wapnia (jeśli jest niewystarczająca, może wystąpić martwica abiotyczna)
  • Wystarczająca ilość fosforu (więc staraj się sadzić pomidory tylko wtedy, gdy nie ma już przymrozków)
  • Wystarczająca wilgoć

Być może nie chcesz w to uwierzyć, ale jeśli pomidory są wystawione na działanie suszy przez dłuższy czas, a następnie dotrze do nich wystarczająca ilość wilgoci, mogą zacząć pękać, co może sprzyjać późniejszemu rozwojowi pleśni, która zniszczy całe plony. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby sos pomidorowy był jak najbardziej spójny.

Jednak nadmierne podlewanie może powodować zwiększone ryzyko gnicia i innych problemów, dlatego należy oszczędnie podlewać. Dzięki temu Twój domowy ketchup, sałatka czy sos do makaronu będzie zawsze doskonałej jakości.

Czy kiedykolwiek uprawiałeś pomidory na balkonie? Jeśli tak, jak wyglądały Twoje żniwa?

Mohlo by vás zajímat:  Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?
Tagi: , , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares