Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?

pexels-rodnae-productions-6540133
Artykuł opublikowany: 8.7.2022 , data aktualizacji: 5.1.2023

Menopauza to okres w życiu każdej dorosłej kobiety, w którym traci ona zdolność do reprodukcji. Dla niektórych to podwójne uderzenie, ponieważ oprócz poczucia zbliżającej się śmierci, kobiety są również niepewne co do jej objawów ubocznych, które mogą utrzymywać się przez wiele lat. Jak porównać hormony w okresie menopauzy? A czy zioła mogą pomóc w okresie menopauzy?

Menopauza dotyka każdego. W przypadku młodych kobiet jest to stawiane na stole z powodu odkładania rodzicielstwa. Z drugiej strony starsze kobiety żyją z poczuciem, że menopauza zmieni je w stare i bezużyteczne stare kobiety, które już są bezwartościowe. (Co nie jest idealne w przypadku stanów depresyjnych, które często przynosi sama menopauza).

Ale prawda jest taka, że możesz postrzegać ten naturalny proces jako nowy (i ciekawy) etap życia, który pozwoli ci spojrzeć na swoje życie w nieco inny sposób.

Ale żeby tak się stało, ważne jest, aby wiedzieć, co tak naprawdę dzieje się w okresie menopauzy iw jaki sposób można złagodzić jej wpływ na psychikę i organizm.

Co to jest menopauza?

Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?

Menopauza to termin odnoszący się do sytuacji, w której kobieta nie miała spontanicznego okresu przez 12 kolejnych miesięcy . Oznacza to, że nie może ponownie zajść w ciążę. Ale ten proces nie następuje z dnia na dzień, pierwsze objawy mogą zacząć się pojawiać w wieku około 45-55 lat. (Ale pierwsze objawy menopauzy w młodszym wieku nie są wyjątkiem, wtedy mówimy o początku przedwczesnej menopauzy.) Typowa kobieta doświadczy pierwszych objawów menopauzy około 4 lata przed zakończeniem swojego okresu aktywności reprodukcyjnej. (Jednak objawy mogą utrzymywać się nawet 5 lat po ostatnim okresie).

Menopauza i hormony

W okresie menopauzy następuje istotna zmiana w działaniu hormonów żeńskich, co w poprzednich latach umożliwiło jej pomyślne poczęcie i urodzenie dziecka. W okresie menopauzy funkcja jajników stopniowo ustaje .

Mohlo by vás zajímat:  5 funkcji śledziony: Gdzie się znajduje i dlaczego jest niezbędna?

W efekcie następuje zmiana:

  • Estrogen
  • progesteron
  • testosteron
  • lewa
  • FSZ

Ponieważ organizm ma skłonność do reagowania nawet na bardzo niewielkie zmiany w działaniu hormonów, kobiety mogą przeżywać ten okres życia w dość intensywny sposób.

Objawy menopauzy

Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?

Pomijając stopniową utratę płodności i zmiany w krwawieniu miesiączkowym, przyjrzyjmy się innym objawom menopauzy, których powinna (na wszelki wypadek) spodziewać się każda kobieta. Należą do nich przyrost masy ciała, uderzenia gorąca, suchość pochwy, niepokój, zwiększona potrzeba oddawania moczu, ból głowy, kołatanie serca, utrata pełności piersi, utrata masy kostnej i wiele innych.

Przy odpowiednim stylu życia i nastawieniu nawet ta lista niedogodności nie musi Cię powstrzymywać, a nawet psuć Ci codziennego życia.

Zioła na menopauzę

Hormony i menopauza: jak są ze sobą powiązane?

Aby kobiety nie musiały borykać się z tyloma problemami naraz, zaleca się długotrwałe stosowanie ziołowych suplementów diety dla kobiet dojrzałych, co może poprawić ich jakość życia.

W ich składzie szukaj:

  • czerwona koniczyna
  • Dwuletni słowik
  • Maca . peruwiańska
  • Ekstrakt z soi
  • Żeń-szeń

I wiele innych. Żeń-szeń kojarzony jest z uzupełnieniem energii i lepszą koncentracją. Dwuletni wiesiołek polecany jest na zaburzenia hormonalne. Z drugiej strony soja zawiera fitoestrogeny, które są podobne do żeńskiego hormonu estrogenu. Jeśli uzupełnisz naturalne suplementy diety zdrowym stylem życia, menopauza nie powinna już być dla Ciebie koszmarem.

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/menopause – Wszystko o menopauzie (angielski)

https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs – 10 naturalnych środków na menopauzę (angielski)

Tagi: , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares