Jak uzyskać zdrową i szybką opaleniznę. Co zrobić, jeśli się poparzysz?

Pexels-kindel-media-7294671
Artykuł opublikowany: 3.7.2023 , data aktualizacji: 24.8.2023

W ostatnich dziesięcioleciach zapotrzebowanie na wsparcie opalenizny było duże, ponieważ opalona skóra jest uważana za jedną z oznak dobrobytu i zdrowia. Jednak wakacje w egzotyce mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Wystarczy, że doznasz poparzenia słonecznego, a w niedalekiej przyszłości możesz rozpocząć ogromny problem. Jak zatem uzyskać zdrową i szybką opaleniznę? A jaka jest pierwsza pomoc w przypadku oparzeń słonecznych?

Jeśli chcesz zachować brązową skórę przez cały rok, możesz zdecydować się na wizytę w solarium. Alternatywnie, spędzasz dużo czasu w ogrodzie lub na balkonie, gdzie próbujesz się opalić podczas pierwszych ładnych dni.

Jednak nie wszyscy mamy ten sam fototyp, dlatego niektórzy ludzie szybko ulegają oparzeniom słonecznym. Skóra dzieci jest również bardzo wrażliwa na słońce. I wreszcie, osoby, które nie chronią się przed promieniowaniem UV, mogą w tym roku zachorować na niebezpiecznego raka skóry, który w wielu przypadkach jest również śmiertelny.

Jak szybko się opalić? A jak pozbyć się oparzeń słonecznych? To wszystko i wiele więcej opowiemy poniżej.

Objawy oparzeń słonecznych

Jak uzyskać zdrową i szybką opaleniznę. Co zrobić, jeśli się poparzysz?

Niezależnie od tego, czy masz bardzo jasną karnację, czy naturalnie ciemniejszą karnację, ważne jest, aby w każdych okolicznościach przestrzegać zasad zdrowego opalania. W przeciwnym razie po pewnym czasie skóra może poparzyć i mogą pojawić się zmiany w znamionach na skutek procesów patologicznych związanych z nowotworem.

Oto niektóre z głównych wskaźników przebywania na słońcu dłużej niż to konieczne:

 • Skórka czerwona lub wyraźnie różowa
 • Zapalenie
 • Uczucie ciepłej skóry, która jest gorąca w dotyku
 • Obrzęk
 • Ból, wrażliwość i swędzenie skóry
 • Pęcherze na skórze, które mogą pęknąć
 • Ból oczu
 • Gorączka, bóle głowy, zmęczenie i nudności (jeśli oparzenie jest poważne)

W przypadku zauważenia naprawdę poważnych zmian w funkcjonowaniu wzroku, w przypadku, gdy pęcherze są wypełnione ropą, oparzenie słoneczne nie ustępuje nawet po próbach leczenia go domowymi sposobami, w przypadku bardzo silnego obrzęku i nasilających się dreszczy, gorączki i ból głowy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Oparzenia są niezwykle niebezpieczne nawet dla małych dzieci. Dlatego warto wiedzieć, kiedy latem nie wychodzić z dzieckiem na dwór (najlepiej przebywać w cieniu w godzinach 11:00-15:00). Należy chronić także starsze dzieci.

Jak uzyskać zdrową i szybką opaleniznę. Co zrobić, jeśli się poparzysz?

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń słonecznych

Jak udzielić pierwszej pomocy? Jeśli cierpisz na gorączkę i ból, zaleca się zażywanie leku dostępnego bez recepty, który może tymczasowo złagodzić te problemy. Istnieją również specjalne żele i maści, które można nakładać na skórę, aby złagodzić ból dotkniętego obszaru. (Najlepiej w tej kwestii skonsultować się z apteką.)

Następnie ważne jest, aby rozpocząć chłodzenie skóry. Wystarczy czysty ręcznik, który zmoczymy w zimnej wodzie i położymy na oparzeniu. Pomocny może być także chłodniejszy prysznic lub wanna. Koniecznie spróbuj także wspomóc regenerację skóry. Dobrymi pomocnikami są pianki i kremy zawierające pantenol, aloes i inne składniki zmiękczające i odżywcze. Większą ulgę odczujesz, jeśli będziesz przechowywać te produkty w lodówce pomiędzy aplikacjami.

Ponieważ najprawdopodobniej doszło do odwodnienia, staraj się pić więcej czystej wody. W ogóle nie dotykaj pęcherzy i pozwól im żyć własnym życiem. I wreszcie, nie należy w najbliższym czasie wychodzić na słońce i odpowiednio się przed nim chronić.

Jak uzyskać zdrową i szybką opaleniznę. Co zrobić, jeśli się poparzysz?

Wskazówki dotyczące zdrowej opalenizny

Przyjrzyjmy się teraz, jak uzyskać opaleniznę. Jeden z zasady powinna stosować dobrej jakości filtry przeciwsłoneczne z filtrem co najmniej SPF 25. Bardziej uczciwe typy zdecydowanie nie powinny wychodzić na zewnątrz, chyba że używają co najmniej SPF 50+. Nakładaj regularnie w ciągu dnia, ponieważ ochrona może zostać zmniejszona przez pocenie się, noszenie ubrań i kąpiel. Należy również użyć wystarczającej ilości kremu, dlatego nie należy go oszczędzać. Niektóre z najlepszych wskazówek dotyczących smarowania pleców obejmują pomoc drugiej osoby.

Pomaga również:

 • Często zmieniaj pozycję
 • Jedzenie pokarmów bogatych w beta-karoten
 • Dość długi czas przebywania na słońcu, który nie powinien przekraczać 2-3 godzin
 • Kiedy planujesz opalać się przez okres po 15. godzinę, kiedy słońce nie jest już tak agresywne

Po opalaniu regularnie stosuj także balsamy pielęgnacyjne, które wspomagają opaleniznę i wspomagają regenerację skóry. Po każdym lecie poddawaj się kontroli dermatologa, aby upewnić się, że nie ma zmian, które mogłyby prowadzić do śmiertelnego czerniaka.

Czy przestrzegasz zasad bezpiecznego opalania?

Mohlo by vás zajímat:  Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

 

Tagi: , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares