Poronienie: Objawy w 1. 2. i III trymestr

Pexels-dids-5616284
Artykuł opublikowany: 22.8.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Poronienie może wystąpić praktycznie w każdym momencie ciąży. W pierwszym trymestrze kobieta może nawet nie wiedzieć, że jest w ciąży. W drugim i trzecim trymestrze jest to dla kobiety ogromne obciążenie fizyczne i psychiczne, z którym może sobie poradzić przez kilka lat. Czy można rozpoznać poronienie samoistne na początku ciąży? A jak powinnaś się zachować, jeśli podejrzewasz, że utrata ciąży może dotyczyć także Ciebie?

Aborcję najłatwiej przeprowadzić w pierwszym miesiącu ciąży, gdyż wiele kobiet w tym momencie nawet nie wie, że spodziewa się dziecka. W tej fazie dość często zdarza się, że zarodek nie przyczepił się prawidłowo lub nie nastąpił jego wymagany rozwój, dlatego organizm wolał sam zakończyć ciążę. W takim momencie kobieta może zauważyć nieco silniejszy okres, ale poza tym sytuacja zwykle nie odbiega od doświadczanej normy.

Dobrowolne przerwanie ciąży jest znacznie trudniejsze, gdy kobieta wie, że spodziewa się dziecka. Dodatkowo, gdy strata następuje na późniejszym etapie rozwoju, taka sytuacja jest dla niej (a także dla przyszłego ojca) ogromnym obciążeniem psychicznym, z którym musi jakoś sobie poradzić.

Poronienie: Objawy w 1. 2. i III trymestr

Ponieważ jest to temat, o którym nie mówi się zbyt wiele publicznie, przyjrzymy się, jak rozpoznać poronienie i co należy w takiej chwili zrobić.

Objawy poronienia

Poronienie samoistne ma dość podobne objawy przez całą ciążę, dlatego nie ma sensu ich jakoś rozdzielać. Z drugiej strony jednym z objawów w późniejszych stadiach może być zerowa aktywność płodu w organizmie matki. (Jeśli kopaniu towarzyszy ruch, to zazwyczaj jest to znak, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie, kobieta zazwyczaj sama zgłasza się do lekarza z prośbą o wizytę kontrolną.) Istnieje również duża różnica w sposobie postępowania z końcem ciąży. Jeśli płód jest już wystarczająco rozwinięty, lekarze mogą zalecić od kobiety urodzenie martwego dziecka.

Wracając do objawów poronienia, uwaga:

  • Silniejsze zabarwienie
  • Krwawienie z pochwy
  • Niezwykłe rozładowanie
  • Silny ból w dolnej części brzucha
  • Ma drgawki
  • Łagodny do ciężkiego ból pleców

Ponieważ jest to poważna sytuacja, z którą nie można sobie poradzić samodzielnie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Poronienie: Objawy w 1. 2. i III trymestr

Przyczyny samoistnej aborcji

Kobiety, które doświadczyły spontanicznej aborcji, często obwiniają się za nią. Ale w rzeczywistości nie mogą w ogóle na niego wpłynąć praktycznie.

Winowajcą jest:

  • Wada genetyczna lub chromosomalna płodu
  • Starszeństwo
  • Choroby tarczycy (o których kobiety często nawet nie mają pojęcia)
  • Problem z szyjką macicy
  • Niezwykły kształt macicy
  • Aktywność hormonalna w organizmie kobiety
  • Nierozpoznana i nieleczona cukrzyca
  • Wysokie ciśnienie krwi

Ponadto samoistna aborcja może być również spowodowana niską lub odwrotnie dużą wagą kobiety, używaniem alkoholu i narkotyków, infekcją, zatruciem pokarmowym i wieloma innymi. Możemy także wspomnieć o historii spontanicznych aborcji, które miały miejsce w przeszłości. Jak więc widać, w zdecydowanej większości przypadków nie można wpłynąć na samoistną aborcję.

Poronienie: Objawy w 1. 2. i III trymestr

Co powinienem zrobić?

Spontanicznej aborcji w pierwszym trymestrze praktycznie nie da się zatrzymać. W przypadku powikłań lekarz poinformuje Cię jedynie, jaką procedurę będziesz musiała przejść, aby martwy płód nie zagrażał Twojemu zdrowiu i życiu. (Nie zawsze płód opuszcza ciało sam lub np. tylko jego część.) W przypadku ciąży pozamacicznej licz na szybką interwencję, gdyż rosnący płód, który nie jest prawidłowo umiejscowiony w macicy (ale znajduje się np. w jajowodzie) bezpośrednio zagraża Twojemu życiu. (I nie, nie ma możliwości przeniesienia ciąży do macicy, gdzie może się ona prawidłowo rozwijać.)

Po jakimkolwiek poronieniu pamiętaj, że oprócz powrotu do zdrowia fizycznego najprawdopodobniej będziesz potrzebować wsparcia psychologicznego, które może Ci zaoferować terapeuta lub psycholog.

Czy dokonałaś samoistnej aborcji? Jeśli tak, czy korzystałeś z usług specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym?

Mohlo by vás zajímat:  Mukowiscydoza: Objawy, diagnoza, leczenie i rokowanie

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/miscarriage — Wszystko o poronieniu (w języku angielskim)

https://www.nhs.uk/conditions/miscarriage/ – Wszystko na temat samoistnego przerwania ciąży (w języku angielskim)

https://www.verywellfamily.com/im-having-a-miscarriage-2759677 – Co zrobić w przypadku poronienia (angielski)

 

Tagi: , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares