Gdzie znajdują się węzły chłonne? Czy mogą być na szyi lub w pachwinie?

I
Artykuł opublikowany: 4.10.2023 , data aktualizacji: 23.11.2023

Węzły chłonne to narządy o kulistym (lub owalnym) kształcie zlokalizowane w krążeniu naczyń limfatycznych. Pełni funkcję biologicznego filtra limfatycznego. Węzły chłonne odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ pomagają chronić organizm przed mikroorganizmami i komórkami nowotworowymi. Czy powiększone węzły chłonne są powodem do niepokoju? A gdzie możemy je znaleźć?

Węzły chłonne zlokalizowane są w różnych miejscach ciała. Są mniej więcej wielkości soczewicy lub fasoli. Znamy węzły chłonne w piersi i węzły chłonne na szyi. Ale są też węzły chłonne w okolicy lędźwiowej czy naczynia limfatyczne w kończynach dolnych i pachwinie. A to daleko od wszystkiego.

Jeśli nie byłeś nieobecny w szkole w czasie, gdy odbywały się zajęcia z biologii, z pewnością pamiętasz również, że tzw. limfocyty są częścią układu obronnego człowieka. Są to białe krwinki, które składają się głównie ze szpiku kostnego. (W mniejszym stopniu są również produkowane przez grasicę i śledzionę.) Jeśli węzły chłonne zostaną zainfekowane, mogą ulec powiększeniu.

limfa

 

Jak objawiają się powiększone węzły chłonne? Co to może oznaczać? Czy można poprawić krążenie limfy? Poniżej przyjrzymy się temu wszystkiemu razem.

Powiększone węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne mogą wystąpić, gdy organizm był narażony na infekcję wirusową lub bakteryjną. W nieco rzadszych przypadkach przyczyną może być rak, co dla wielu osób jest dużym strachem. Powiększenie węzłów chłonnych najczęściej stwierdza się w okolicy szyi. Konkretnie w okolicy dolnej szczęki. Choć wiele osób postrzega swój wzrost jako nieprzyjemny, w rzeczywistości organizm pokazuje nam, że aktywnie walczy z nieproszonymi gośćmi. Oprócz widocznego powiększenia, powiększone węzły chłonne mogą być tkliwe w dotyku.

Obrzęk limfatyczny

Niektórzy ludzie cierpią również na problem zwany obrzękiem limfatycznym . Jest to termin odnoszący się do choroby układu limfatycznego , która nieleczona może z czasem się pogorszyć. Jeśli układ limfatyczny jest uszkodzony, nie może skutecznie odprowadzać wody, która może następnie gromadzić się w tkankach. (Na przykład w nogach.) Problem ten może wynikać z wady wrodzonej lub zaburzenia czynnościowego układu limfatycznego. Następnie może pojawić się w późniejszym wieku. Ale znamy też wtórny obrzęk limfatyczny, który może powstać na skutek urazu lub w wyniku choroby nowotworowej.

Mohlo by vás zajímat:  Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

Cyrkulacja limfy

Niemal wszędzie jesteśmy bombardowani informacjami o tym, że powinniśmy zwracać uwagę także na krążenie limfy , która może lepiej spełniać swoje zadanie. Jedną z technik, która spełnia tę misję jest drenaż limfatyczny. Technika ta kieruje limfę z obwodu do środka, co może złagodzić problemy obrzękowe. Mówi się również, że praktyka ta może sprzyjać detoksykacji organizmu. Wiele kobiet szuka go wówczas ze względu na możliwość redukcji cellulitu na pośladkach i udach.

 

masaż stóp

Wsparcie układu limfatycznego

Oprócz regularnych wizyt w celu drenażu limfatycznego można spróbować także innych kroków, które powinny prowadzić do wsparcia prawidłowego stanu układu limfatycznego. Obrzęk kończyn można skorygować nosząc pończochy uciskowe i bandaże. Nie zaszkodzi też spróbować obmyć stopy i inne części ciała naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Nawet aktywnością sportową niczego nie zepsujesz. Plusem jest także wysokiej jakości schemat picia, który zapobiega odwodnieniu.

Tagi: , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares