Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

Organiczne nasiona maku w małej misce z główkami maku
Artykuł opublikowany: 3.1.2024

Olej makowy to coraz bardziej popularny składnik nie tylko w kuchni, ale także w dziedzinie pielęgnacji ciała i urody. Czy wiecie gdzie można kupić ten olejek i jakie ma zastosowanie? Czy działa na włosy? A czy olej makowy zawiera wapń? Na tym wszystkim i wielu innych kwestiach skupimy się razem w kilku następnych akapitach.

Mak to jeden z najpopularniejszych w Czechach składników, który można wykorzystać np. do pieczenia bułek. Ale olej makowy? To trochę inaczej. Stosowany jest głównie podczas pielęgnacji włosów Olej arganowy, który przypadnie do gustu każdemu, kto ma suche i łamliwe końcówki. Można go zastosować także w kuchni i łazience olej kokosowy z którego możesz przygotować np. wyjątkowo pielęgnującą maskę do włosów. Często zastanawiamy się nad olejem makowym i czy warto go stosować wewnętrznie.

W przypadku każdego oleju, z którym dopiero się uczysz, ważne jest, aby najpierw dowiedzieć się, jak prawidłowo się z nim obchodzić. Na przykład takie olejki eteryczne nie nadają się do użytku w pomieszczeniach zamkniętych, ale świetnie sprawdzają się też np. jako lampa zapachowa. W przypadku olejów, które można również spożywać, należy najpierw dowiedzieć się, do jakich potraw nadają się i czy są przeznaczone również do obróbki cieplnej. W przeciwnym razie bardzo łatwo jest je w jakiś sposób zdewaluować.

Ale nie będziemy Cię już dłużej stresować i przyjrzymy się wszystkiemu, co warto wiedzieć o oleju makowym, jego zaletach i sposobach stosowania.

Co to jest olej makowy?

Olej z nasion maku otrzymywany jest poprzez tłoczenie nasion maku, które zawierają około 50%. Ponieważ olej z nasion maku jest wysoce strawny i zawiera wiele ważnych składników odżywczych, może być jednym ze składników Twojego organizmu lunch fitness. Tradycyjnie można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie.

Dla porównania znajdziemy w nim np. witaminę E. W oleju makowym znajduje się także wapń, więc mogą po niego sięgnąć osoby, które mają nietolerancję nabiału i muszą znaleźć sposób na uzupełnienie wapnia w inny sposób (jak również maku jako takiego). Zawiera także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6.

Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

Najlepsze sposoby wykorzystania

W kuchni

Ktokolwiek wybrał jadalny olej makowy, może wykorzystać go także w kuchni. Dobrze nadaje się np. do aromatyzowania sałatek owocowo-warzywnych. Ale można go również stosować do naleśników, placków i innych słodkich dań, którym nada przyjemnego smaku. Można go także połknąć samodzielnie, najlepiej odmierzać na łyżeczkę, której zawartością można cieszyć się rano po przebudzeniu.

Olejek makowy do skóry i włosów

Olej makowy należy do olejków pielęgnacyjnych całego ciała. Co więcej, zawiera przeciwutleniacze, które chronią komórki przed przedwczesnym uszkodzeniem i starzeniem. Może także wspomagać nawilżenie skóry i włosów. Docenią to nie tylko bardzo sucha skóra, ale także skóra starzejąca się i osoby z zniszczonymi włosami. Może również wspomagać normalne gojenie się ran.

Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

Na kości

Ponieważ mak zawiera dużą ilość wapnia, olej makowy do stosowania wewnętrznego może być stosowany przez kobiety w okresie menopauzy i inne osoby podatne na niebezpieczne przerzedzenie kości. Nie można oczywiście zapomnieć o dostarczaniu witaminy K, witaminy D, kolagenu i magnezu, gdyż te składniki odżywcze są również niezbędne dla prawidłowego stanu układu mięśniowo-szkieletowego. Na pewno niczego nie zepsujesz nawet przy odpowiedniej aktywności fizycznej.

Na układ sercowo-naczyniowy

Jak zapewne wiesz, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 są bardzo ważne dla utrzymania prawidłowego stanu wzroku, mózgu i układu sercowo-naczyniowego. I choć nie wszyscy uwielbiają ryby i olej rybny, mak i olej makowy nie powinny stanowić takiego problemu.

Czy ma skutki uboczne?

Olej makowy i jego działanie: 4 sposoby jego stosowania

Mak jest, zwłaszcza za granicą, uważany za potrawę kontrowersyjną. Wiele osób wierzy nawet, że jedzenie tradycyjnych ciast i bułek będzie miało pewne konsekwencje. (Być może w formie halucynacji.) Ale nie musisz się martwić. Spożywanie oleju makowego do użytku wewnętrznego jest całkowicie bezpieczne. Nawet kosmetyczny olejek makowy nie zrobi nic dla Twojej skóry i włosów.

Ale bądź ostrożny, jeśli podejrzewasz nadwrażliwość na mak. U niektórych osób po kontakcie z nim może wystąpić pokrzywka.

Należy zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią poważniejsze reakcje, takie jak:

  • Obrzęk twarzy i obrzęk szyi
  • Kaszel i świszczący oddech
  • Problem z oddychaniem
  • Nudności, wymioty, biegunka…

Osoby o bardziej wrażliwej skórze powinny również spróbować nałożyć niewielką ilość na wewnętrzną stronę nadgarstka. Na tej podstawie dowiesz się, czy skóra reaguje na olejek makowy swędzeniem lub zaczerwienieniem.

Używacie oleju makowego? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Mohlo by vás zajímat:  Jony w organizmie i krwi: Do czego służą i jak się prawidłowo uzupełniać?
Tagi: , , , , , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares