Bolesność mięśni po wysiłku: 8 wskazówek, które Ci w tym pomogą

pexels-jonathan-borba-3076516
Artykuł opublikowany: 19.1.2023 , data aktualizacji: 13.4.2023

Ćwiczenia są zdecydowanie wartościową aktywnością, ponieważ oprócz wspomagania redukcji masy ciała i dobrego samopoczucia, utrzymują aktywną masę mięśniową. Problem polega na tym, że jeśli przesadzimy, nie będziemy mogli ruszyć się nawet następnego dnia. Czy jest jakiś sposób na pozbycie się tego problemu? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zdecydowanie czytaj dalej.

Ból mięśni zaskoczył każdego przynajmniej raz. Kiedy był bardzo duży, znacznie zmniejszał naszą chęć do dalszej aktywności fizycznej. Jest to błąd, ponieważ w miarę jak mięśnie zaczynają intensywniej trenować, częsty i intensywny ból często ustępuje. Co więcej, jeśli szybko zrezygnujesz z wysiłków, nie możesz oczekiwać, że w najbliższym czasie osiągniesz wymarzoną (szczupłą) linię.

Ponieważ ból może zaskoczyć Cię tego samego dnia lub następnego ranka, dobrze jest wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Następnie regeneracja i inne ćwiczenia będą dla ciebie znacznie łatwiejsze.

Jeśli jesteś gotowy, możemy to zrobić.

Rozciąganie

Bolesność mięśni po wysiłku: 8 wskazówek, które Ci w tym pomogą

Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to zdecydować się na dokładne rozciąganie . Ponieważ obolały mięsień jest w bolesnym skurczu, rozciąganie pomoże mu powrócić do stanu spoczynku po ruchu. Jeśli nie masz ochoty na rozciąganie, pomocne będą również spacery z pływaniem.

Odpoczynek

Jeśli czujesz się naprawdę źle, nie powinieneś przekraczać granic swojej tolerancji, zwłaszcza jeśli nie jesteś jeszcze na to gotowy. Z tego powodu często zaleca się chwilę odpoczynku i powrót do aktywności fizycznej dopiero wtedy, gdy ból powoli ustępuje.

Okład

Z tej wskazówki należy korzystać bardzo ostrożnie, ponieważ nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli ból utrzymuje się nawet po 48 godzinach, można rozważyć kompres. Ciepło może stymulować przepływ krwi do mięśnia, co prowadzi do lepszej i szybszej regeneracji.

Masaż

Bolesność mięśni po wysiłku: 8 wskazówek, które Ci w tym pomogą

Innym sposobem na wyeliminowanie dyskomfortu po wysiłku , który jest spowodowany skurczem mięśni, jest delikatny masaż bolącego miejsca. Po raz kolejny nastąpi wzmożony przepływ krwi do tkanki, co wspomoże regenerację mięśni.

Lekarstwo przeciwbólowe

Jeśli ból jest naprawdę nie do zniesienia, możesz rozważyć zażycie leków przeciwbólowych. Ale powinno to być tylko ostatnie możliwe rozwiązanie.

Uwodnienie

Aby Twoje mięśnie funkcjonowały prawidłowo, ważne jest, abyś pił wystarczającą ilość (odpowiednich) płynów w trakcie i po wysiłku. W takim przypadku przyczynisz się do lepszego nawodnienia organizmu, co jest również ważne dla mięśni. Można rozważyć napoje dla sportowców, zieloną herbatę lub wodę ze świeżymi owocami i ziołami.

Menu

Bolesność mięśni po wysiłku: 8 wskazówek, które Ci w tym pomogą

Jeśli ćwiczenie było naprawdę ciężkie, warto spożyć wartościowy posiłek w ciągu pół godziny od jego zakończenia. Powinna zawierać odpowiednią ilość białek, węglowodanów i witamin . (Może to być na przykład jogurt grecki z garścią jagód).

Spać

Pomoże również organizmowi zregenerować się po wysiłku, jeśli nie zaniedbujesz długości i jakości nocnego snu. Nie zapominaj, że podczas snu następuje naprawa, regeneracja i wzrost tkanek, co dotyczy również mięśni.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Czasami ból może wynikać z faktu, że zraniłeś się podczas ćwiczeń. Jeśli ból nie ustępuje w ciągu kilku godzin (ok. 48/72), masz silny obrzęk, nie możesz w ogóle się poruszać (nie mówiąc już o staniu na nogach) itp., nie powinieneś zwlekać i szukać pomocy medycznej.

Może to być na przykład zerwane więzadło lub uraz mięśnia. Dlatego nie przeceniaj swoich możliwości i stawiaj na siebie tylko tyle, ile jesteś w stanie udźwignąć.

Jak walczyć z bólem mięśni po wysiłku?

Mohlo by vás zajímat:  4 ćwiczenia na ścięgna podkolanowe: wzmocnij uda!

Źródła informacji

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-dont-stop-exercising – Bóle mięśni po ćwiczeniach (angielski)

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-after-workout – 5 wskazówek na obolałe mięśnie po ćwiczeniach (angielski)

https://www.everydayhealth.com/fitness/quick-fixes-for-sore-muscles.aspx — Wskazówki dotyczące bólu mięśni po ćwiczeniach (angielski)

 

Tagi: , , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares