Chitozan: naturalny błonnik, który pomaga w utracie wagi

pexels-terje-sollie-566345
Artykuł opublikowany: 2.6.2022 , data aktualizacji: 23.11.2023

Wiele osób próbuje schudnąć, ale pomimo wszelkich wysiłków często mają poczucie, że mogliby zrobić to lepiej. W takim momencie mogą rozpocząć poszukiwania różnych środków odchudzających, które mogłyby odpowiednio wesprzeć ich wysiłki. Jednym z tych pomocników jest chitozan. Czy wiesz, co może Ci zaoferować?

Każdy, kto kiedykolwiek próbował schudnąć, wie, że nie zawsze jest to łatwe. Jednego dnia waga pokazuje trochę mniej, a następnego wygląda na to, że przybrałeś na wadze. (Ale tak naprawdę nie jest możliwe przybranie trzech funtów tłuszczu w ciągu jednego dnia, więc następnym razem, gdy ci się to przydarzy, możesz spać spokojnie.) Mięśnie również coś obciążają, więc nawet jeśli na pierwszy rzut oka Twoja sylwetka wygląda lepiej w lustrze, może to nie mieć żadnego wpływu na Twoją ogólną wagę.

Mimo to utrata tkanki tłuszczowej nie jest łatwa, gdyż jeden kilogram zawiera około 7700 kcal. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w jadłospisie zalecany jest jedynie niewielki deficyt kaloryczny (który może wynosić około 100-200 kcal) i nie można codziennie ćwiczyć aż do wyczerpania, okazuje się, że pozbycie się jednego zwykłego kilograma może być dla wielu duże, osobiste wyzwanie.

Jak dokładnie chitozan, o którym dzisiaj mowa, może Ci w tym pomóc?

Co to jest chitozan?

Chitozan pochodzi z egzoszkieletów skorupiaków

Chitozan to polisacharyd otrzymywany z egzoszkieletów skorupiaków. Można więc powiedzieć, że jest pochodzenia naturalnego . Co ciekawe, ma zdolność wiązania się z metalami ciężkimi, co uczyniło go popularnym na przykład w oczyszczaczach wody. Ostatnio coraz częściej dodawany jest także do suplementów diety wspomagających odchudzanie.

Mohlo by vás zajímat:  5 rzeczy, które znacząco wpływają na jakość Twojego snu

Jak to dokładnie działa?

Chitozan ma działać poprzez zmianę w żelu w żołądku. Przechodząc przez przewód pokarmowy, powinien gromadzić nadmiar tłuszczu i cholesterolu. Powinien wtedy łatwiej opuścić organizm, gdyż nie jest wchłaniany podczas trawienia. Z tego samego powodu zaleca się przyjmowanie suplementów diety z chitozanem tuż przed posiłkiem , gdyż w przeciwnym razie nie miałby on nic do wiązania. Mechanizm jego działania nie został jeszcze do końca poznany, jednak ze względu na zawartość błonnika powinien być korzystny dla organizmu nawet w przypadku, gdy tłuszcze nie są związane w przewodzie pokarmowym. (Błonnik utrzymuje uczucie sytości na dłużej i wspomaga opróżnianie.)

Korzyści z chitozanu

Redukcja wagi

Chitozan pomaga w utracie wagi

Chitozan naprawdę działa na odchudzanie. Jednak najlepsze efekty osiągniesz, jeśli nie będziesz polegać wyłącznie na nim, ale także połączysz go ze zdrową dietą i (przynajmniej w miarę regularnymi) ćwiczeniami.

Poziom cholesterolu

Wielką zaletą chitozanu, która według niektórych przewyższa nawet jego działanie na odchudzanie, jest jego wpływ na cholesterol, który jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Długotrwałe stosowanie chitozanu doprowadziło u wielu osób do obniżenia zarówno złego, jak i całkowitego cholesterolu. Z tego powodu można przypuszczać, że chitozan może być częścią długoterminowego planu jego redukcji.

Używać

Pexels-Pixabay-39671

Chitozan jest dobrze tolerowany przez ludzi, z pewnymi wyjątkami. U niektórych bardziej wrażliwych osób mogą wystąpić łagodniejsze objawy, w tym nudności i rozstrój żołądka. Warto więc przetestować, jak zareaguje na to Twój organizm.

Uważaj także na:

  • Alergia na skorupiaki
  • Alergia na grzyby
  • Potencjalna interakcja z niektórymi witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach (D, E, K i A)
  • Potencjalna interakcja z magnezem i wapniem

Powinny go również unikać osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew. Nawet w ich przypadku może to mieć na nie niekorzystny wpływ.

Co z tego wynika?

Że suplementy diety zawierające chitozan mogą być korzystne dla wielu osób, które starają się schudnąć w zdrowy sposób . Pamiętaj jednak, że chitozan trzeba wspierać zdrowszym stylem życia. Wtedy możesz spodziewać się szybszego zauważenia pierwszych efektów na swoim organizmie.

Mohlo by vás zajímat:  Jak odkwasić organizm w 7 krokach

Źródła informacji

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-625/chitosan – Wszystko o chitozanie (angielski)

https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Co to jest chitozan? (angielski)

Tagi: , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares