Ćwiczenia HIIT – nowoczesne odchudzanie lepsze od klasycznego cardio

rsz_concentrated-people-working-out-in-gym-2023-11-27-05-03-26-utc
Artykuł opublikowany: 30.4.2024 , data aktualizacji: 9.5.2024

Chcesz wypróbować nowe ćwiczenia na odchudzanie, ale nie możesz wybrać, które z istniejących będą dla Ciebie najlepsze i najłatwiejsze do osiągnięcia upragnionych rezultatów? Dobrą opcją dla Ciebie może być trening HIIT, o którym ostatnio mówi się, że jest znacznie lepszy od zwykłego cardio. Ale czy to prawda?

Nie spodziewamy się, że ktokolwiek czyta ten artykuł, a nie słyszał o HIIT, ale na wypadek, gdyby tak było, najpierw przedstawimy Ci, czym jest HIIT.

Trening interwałowy o wysokiej intensywności to rodzaj ćwiczeń, w których etapy intensywnego wysiłku i ruchu przeplatają się z krótkimi etapami regeneracji. Powtarzają się one kilka razy podczas ćwiczenia. Dzięki temu można poświęcić się ćwiczeniom HIIT zaledwie kilka minut dziennie, a mimo to osiągnąć przy ich pomocy dobre rezultaty.

Jednocześnie jest to dobry rodzaj ćwiczeń, które można wykonywać w domu, bo często nic do tego nie jest potrzebne. Więc naprawdę możesz sobie poradzić z odrobiną.

Do czego jeszcze przydaje się ćwiczenie HIIT? A jak to się ma do cardio?

Kardio vs. HIIT

cardio kontra uderzenia

W szczególności HIIT pozwala organizmowi osiągnąć wyższe tętno na krótki okres czasu. Przekraczasz próg wysokiej intensywności – zwykle około 80% maksymalnego tętna – gdy ledwo oddychasz lub nie możesz prowadzić rozmowy.

Niektóre bardzo intensywne treningi HIIT pozwolą Ci przez krótki czas osiągnąć 90% lub 100% maksymalnego tętna, aby naprawdę Cię rozgrzać. Maksymalne tętno obliczasz, odejmując swój wiek od 220.

Odpoczynek podczas treningu HIIT często wiąże się z aktywnym odpoczynkiem, co oznacza lekką aktywność, taką jak chodzenie lub bieganie, która trwa dłużej niż czas spędzony na wykonywaniu ciężkich ćwiczeń. Ogólnie rzecz biorąc, większość treningów HIIT można wykonać w ciągu 10–30 minut, co często stanowi mniej czasu, niż potrzebujemy na pełną sesję treningu cardio lub treningu siłowego.

Z drugiej strony nie należy całkowicie rezygnować z klasycznych ćwiczeń cardio, bo nawet to może przynieść szereg istotnych korzyści dla naszego organizmu. Może na przykład wspierać naszą wytrzymałość. Jego wadą jest jednak to, że dla optymalnego spalania wymaga dłuższego użytkowania. Na przykład 40-60 minut.

Przeczytaj: Wszystko, co musisz wiedzieć o zielonej herbacie

Mohlo by vás zajímat:  4 ćwiczenia na ścięgna podkolanowe: wzmocnij uda!

Korzyści z ćwiczeń HIIT

Przyjrzyjmy się teraz jakie korzyści mogą nam przynieść regularne ćwiczenia HIIT , bo jest ich naprawdę sporo.

Może zaoferować Ci np.:

  • Efektywne spalanie kalorii nawet podczas krótkiego czasu ćwiczeń
  • Przyspieszenie metabolizmu kilka godzin po wysiłku
  • Skuteczna i szybsza utrata wagi
  • Budowa aktywnej masy mięśniowej
  • Wspomaganie prawidłowej gospodarki organizmem tlenem
  • Wspomaganie prawidłowego stanu serca i ciśnienia krwi

Prawdą jest jednak, że ćwiczenia HIIT dla początkujących mogą na początku stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli do tej pory nie byłeś przyzwyczajony do regularnego przemieszczania się. W takim momencie zdecydowanie ważne jest, aby wybrać tutoriale i filmy, które odzwierciedlają Twój poziom doświadczenia i wytrzymałości.

Czy ma jakieś wady?

Chociaż ćwiczenia HIIT są uważane za skuteczne, nie uzyskasz pożądanych rezultatów samym ruchem. Trzeba także pomyśleć o codziennej diecie i wielkości porcji. Ćwiczyć możesz tyle, ile chcesz, jednak przez źle ułożoną dietę możesz paradoksalnie oddalić się od celu.

Wskazówki na początek

naciśnij, jak zacząć

  • Pedałuj na rowerze stacjonarnym najszybciej i najmocniej, jak potrafisz, przez 30 sekund. Następnie pedałuj w wolnym, stałym tempie przez 2–4 minuty. Powtarzaj tę procedurę przez 15-30 minut.
  • Po biegu rozgrzewkowym biegnij tak szybko, jak potrafisz, przez 15 sekund. Następnie idź lub biegnij w wolnym tempie przez 1-2 minuty. Powtarzaj tę procedurę przez 10-20 minut.
  • Przysiad tak szybko, jak to możliwe, przez 30–90 sekund. Następnie stój lub chodź przez 30–90 sekund. Powtarzaj ten proces przez 10-20 minut.

Całkiem niezłą wskazówką jest też skakanka, która kosztuje kilka koron, a którą w razie potrzeby można także włączyć do treningu HIIT.

Czy kiedykolwiek próbowałeś treningu HIIT? Jeśli tak, jak bardzo byłeś zadowolony z jego wyników?

 

Tagi: , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares