Wirusowe zapalenie mózgu: objawy i dlaczego na nie uważać

pexels-andrea-piacquadio-3769151
Artykuł opublikowany: 27.7.2022 , data aktualizacji: 10.11.2022

Są problemy zdrowotne, które większość z nas może przejść machnięciem ręki. Należą do nich na przykład przeziębienie z katarem. Ale są też choroby, które mogą spowodować naprawdę poważne komplikacje. Wśród tych przeciwników, których należy się wystrzegać, jest wirusowe zapalenie mózgu. Co to powoduje? A jak znasz ją bezpiecznie?

Zapalenie mózgu powoduje stan zapalny tkanki mózgowej, co samo w sobie wskazuje, że nie warto się nim zajmować. Najczęstszym wyzwalaczem tej choroby jest infekcja wirusowa, ale w bardzo rzadkich przypadkach przyczyną może być infekcja bakteryjna lub pleśń.

Dzielimy zapalenie mózgu na dwie grupy. (Pierwszy i drugi.) Pierwotne zapalenie mózgu występuje, gdy wirus bezpośrednio atakuje mózg. Wtórne zapalenie mózgu jest wywoływane przez wirus wywołujący stan zapalny w innej części ciała. W ciężkich przypadkach zapalenie mózgu może zakończyć się śmiercią, dlatego ważne jest, aby móc rozpoznać jego objawy i szukać pomocy na czas.

Objawy zapalenia mózgu

Wirusowe zapalenie mózgu: objawy i dlaczego na nie uważać

Zapalenie mózgu może mieć łagodne, ale również bardzo poważne objawy. Problem w tym, że niektóre z nich potrafią imitować inne (i być może mniej poważne) choroby.

Jej objawy to:

 • Gorączka
 • Ból głowy
 • Wymioty
 • Sztywna szyja
 • Letarg
 • Dezorientacja
 • Halucynacja
 • Nadwrażliwość na światło
 • Śpiączka
 • Drażliwość

Ponadto zapalenie mózgu objawia się nieco inaczej u dzieci niż u dorosłych. Do ich najczęstszych objawów należą wymioty, wzdęte ciemiączko na głowie, niepocieszony i ciągły płacz, sztywność ciała i utrata apetytu.

Co to powoduje?

Wirusowe zapalenie mózgu może być wywołane przez zwykłe wirusy. W krajach rozwiniętych może to być np. wirus opryszczki pospolitej. Może to być również świnka, HIV, ospa wietrzna (które w naszym kraju są raczej rzadkie), odra, różyczka itp.

Czynniki ryzyka

Wirusowe zapalenie mózgu: objawy i dlaczego na nie uważać

Grupy ryzyka obejmują osoby starsze i dzieci poniżej 1 roku życia. Wreszcie nie wolno nam zapominać o osobach z osłabionym układem odpornościowym. W niektórych przypadkach zapalenie mózgu może być również przenoszone przez zakażone komary. (W tym przypadku infekcja może wystąpić głównie latem i jesienią.)

Diagnoza i leczenie

Jeśli zauważysz u kogoś objawy zapalenia mózgu, niezwykle ważne jest, aby zabrać go do szpitala. Diagnozę można postawić poprzez pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, wykonanie tomografii komputerowej lub badanie próbki krwi.

Jeśli chodzi o leczenie, lekarze najprawdopodobniej podadzą ci leki przeciwwirusowe. Nie wszystkie wirusy działają, ale te leki działają.

Wirusowe zapalenie mózgu: objawy i dlaczego na nie uważać

Leczenie może również obejmować:

 • Tryb spoczynku
 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych
 • Stosowanie kortykosteroidów
 • Sztuczna wentylacja płuc (jeśli wymaga tego sytuacja)
 • Leki przeciwdrgawkowe
 • Środki uspokajające
 • Podawanie zwiększonych ilości płynów

Jak wynika z powyższej listy, w poważniejszych przypadkach możesz przebywać w szpitalu przez pewien czas.

Wirusowe zapalenie mózgu nie powinno być lekceważone, ponieważ jego ryzyko obejmuje utratę pamięci, zmiany zachowania, epilepsję, długotrwałe zmęczenie, słabą koordynację, problemy ze snem, problemy ze wzrokiem, problemy z mową i wiele innych poważnych powikłań, które mogą znacząco wpłynąć na jakość Twojego przyszłego życia .. życia.

Czy kiedykolwiek cierpiałeś na zapalenie mózgu? Jeśli tak, czy musiałeś zostać w szpitalu?

Mohlo by vás zajímat:  Jak sobie radzić z menopauzą? Wypróbuj tabletki estrogenowe!

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/encephalitis – Wszystko o zapaleniu mózgu (w języku angielskim)

Tagi: , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares