Statyny: Skuteczne leki na cholesterol ze skutkami ubocznymi

unhealthy-and-junk-food-different-types-of-fast-f-2023-11-27-05-30-26-utc
Artykuł opublikowany: 14.6.2024 , data aktualizacji: 20.6.2024

Od dłuższego czasu masz wysoki poziom cholesterolu i nie widzisz jego obniżenia? W takiej sytuacji lekarz może zalecić zastosowanie statyn, czyli leków powszechnie stosowanych w leczeniu tego problemu. Ale wiele osób się ich boi, ponieważ słyszało, że mają skutki uboczne. Ale czy to prawda? I czy jest dla nich jakaś alternatywa?

Cholesterol uznawana jest za substancję kontrowersyjną, gdyż wbrew powszechnej opinii o jej szkodliwości, potrzebujemy jej w organizmie w określonej ilości do produkcji hormonów, witamin (np. witaminy D) oraz do szeregu innych procesy cielesne. Z drugiej strony nie jest również prawidłowe, jeśli w organizmie jest go za dużo, gdyż wtedy mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne. Od odkładania się płytki nazębnej w tętnicach po serce i udar, którego ryzyko może wzrosnąć.

Dlatego lekarze mogą wymagać ciągłej kontroli stanu zdrowia, badania poziomu cholesterolu (w ramach badań krwi) oraz zdrowego stylu życia, który obejmuje dietę cholesterolową. Ale co jeśli to nie pomoże? Być może nadszedł czas na przepisanie statyn, które pomogą złagodzić wysoki poziom cholesterolu w organizmie.

Czy statyny naprawdę mają skutki uboczne? Czy są dostępne zamienniki statyn?

Co to są statyny?

co to są statyny

Statyny to leki na receptę, po które sięgają lekarze, gdy poziom cholesterolu nie wraca w zadowalający sposób do normalnego poziomu. Biorąc pod uwagę, że wysoki poziom cholesterolu we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, ich stosowanie jest zdecydowanie uzasadnione w wielu sytuacjach.

Jak oni pracują?

Mówiąc prościej, statyny działają poprzez blokowanie enzymu w wątrobie zwanego reduktazą HMGCoA, który jest ważny w metabolizmie i syntezie cholesterolu. Statyny przyczyniają się zatem do zmniejszenia ilości cholesterolu w organizmie.

Statyny i ich skutki uboczne

skutki uboczne statyn

Statyny, podobnie jak inne leki, również mają skutki uboczne. Do znanych zalicza się np. spadek koenzymu Q10. W rezultacie może wystąpić miopatia i problemy z mięśniami. Jednak może również nastąpić wzrost stresu oksydacyjnego w organizmie, co może wręcz przeciwnie pogorszyć stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Może więc pojawić się:

 • Słabe mięśnie
 • Tkliwość tkanki mięśniowej
 • Problemy z trawieniem
 • Problemy z pamięcią i koncentracją
 • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi

Według niektórych informacji, u niektórych osób stosowanie statyn może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Ponieważ o ich zastosowaniu zawsze decyduje lekarz, a w trakcie ich stosowania coraz częściej będziesz poddawać się kontrolom i pomiarom, ich stosowanie w niektórych sytuacjach ma sens i nie warto podważać decyzji lekarza prowadzącego.

Jak inaczej obniżyć poziom cholesterolu?

wskazówki, jak obniżyć cholesterol

Lekarze zazwyczaj przepisują statyny tylko wtedy, gdy sytuacja jest krytyczna. Często jednak zdarza się, że sięga się po nie dopiero po wypróbowaniu zdrowszego trybu życia, który także ma znaczący wpływ na ilość cholesterolu we krwi.

Zwykle zaleca się utratę zbędnych kilogramów, które nagromadziły się z biegiem czasu w okolicach talii lub w innych problematycznych obszarach. Korzystna jest także wspomniana wcześniej dieta cholesterolowa, która powinna uwzględniać również odpowiednią technologię przygotowywania posiłków. Na przykład smażenie jest nieodpowiednie. Zamiast tego spróbuj piec i gotować na parze.

Koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę na palenie, które ma także wiele innych niepożądanych skutków dla organizmu i psychiki. Jeśli chodzi o picie alkoholu, nie warto z nim przesadzać. Można pić np. czerwone wino w małych ilościach. (Na pewno nie codziennie i po kilku drinkach.)

Na koniec możesz spróbować także naturalnych suplementów diety na cholesterol , które można kupić bez recepty w aptekach.

Często obejmują:

 • Czerwony fermentowany ryż
 • Czarny czosnek
 • Bergamota
 • Karczoch
 • Niacyna
 • Właśnie zasiane

I wiele innych.

Jeżeli lekarz przepisał już statyny, należy je przyjmować zgodnie z jego zaleceniami. Inni, którzy nadal trzymają się metod związanych ze zdrowszym stylem życia, mogą następnie wypróbować inne z powyższych wskazówek.

Mohlo by vás zajímat:  Leczenie łokcia tenisisty: co może pomóc i gdzie się zwrócić
Tagi: , , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares