Borelioza: Rozpoznaj ją po tych 5 objawach

pexels-erik-karits-3722627
Artykuł opublikowany: 22.7.2022 , data aktualizacji: 10.11.2022

Wraz z nadejściem lata większość z nas spędza dużo czasu na zewnątrz. Problem polega na tym, że jeśli nie używamy repelentów i nie dbamy o siebie, możemy zabrać ze sobą kleszcze do domu. To zła wiadomość, ponieważ niektóre z nich mogą przenosić na Ciebie boreliozę. Skąd ją znasz? A czy borelioza występuje u psów?

Co roku eksperci zachęcają nas do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Oprócz tego, że przyczynia się do dobrego samopoczucia, produkujemy na słońcu witaminę D , która jest ważna dla układu odpornościowego i prawidłowego stanu kości.

Jednak przebywanie na łonie natury (tak jak w lokalnym parku) jest dla nas zagrożeniem na wiele sposobów. Każdego roku słyszymy na przykład o stale rosnącej agresji kleszczy , które na dodatek są masowo zarażane niebezpiecznymi chorobami, które następnie mogą zostać przeniesione na niczego niepodejrzewającą osobę (lub zwierzę).

Jedną z tych chorób jest borelioza. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?

Objawy boreliozy

Borelioza: Rozpoznaj ją po tych 5 objawach

Każda osoba może trochę inaczej zareagować na zakażenie boreliozą. Ale zwykle objawy dzielą się na trzy etapy. (Wcześnie zlokalizowane, wcześnie rozpowszechnione i późno rozpowszechnione.) Objawy tych etapów mogą się nakładać. Ponadto u niektórych osób objawy mogą pojawić się dopiero później, do tego czasu mogą nie zauważyć w sobie żadnych zmian.

Typowe objawy boreliozy to:

 • Ból i obrzęk stawów
 • Płaska i okrągła czerwona wysypka zlokalizowana w miejscu, w którym znaleziono kleszcza
 • Gorączka
 • Obrzęk węzłów chłonnych
 • Zaburzenia koncentracji

Kleszcze mogą również atakować Twoje zwierzęta, dlatego warto znać objawy boreliozy u swojego psa.

W jego przypadku możesz zauważyć:

 • Gorączka
 • Utrata apetytu
 • Brak energii
 • Ból
 • Obrzęk stawów

Zwróć szczególną uwagę na te objawy, ponieważ jeśli ich nie zareagujesz, może to prowadzić do niewydolności nerek . Zaburzenia neurologiczne również nie są rzadkością, więc jak najszybciej udaj się do weterynarza.

Mohlo by vás zajímat:  Oligofrenia lub ułomność umysłu: Czy powinno cię to przerażać?

Borelioza: Rozpoznaj ją po tych 5 objawach

Leczenie boreliozy

Największą szansę na leczenie masz, gdy zarazisz się chorobą wkrótce po zakażeniu. Następnie lekarz najczęściej przepisuje ci antybiotyki, które będziesz przyjmować przez około 10-14 dni. Powinno to powstrzymać rozwijającą się infekcję.

Czy to jest zaraźliwe?

Nawet jeśli zostaniesz zarażony przez ukąszenie przez zarażonego kleszcza, obecnie nie jest znany przypadek przenoszenia boreliozy z osoby na osobę . Nie ma nawet dowodów na to, że choroba ta jest przenoszona przez karmienie piersią z matki na dziecko. Z tego powodu nie należy bać się przebywania w obecności kogoś, kto cierpiał na tę chorobę w przeszłości.

Zapobieganie boreliozie

Borelioza: Rozpoznaj ją po tych 5 objawach

Jeśli nie zamierzasz wybaczyć swojego pobytu na łonie natury, warto przyjąć kilka nawyków, które minimalizują ryzyko wyssania kleszcza do minimum.

Próbować:

 • Noś odzież z długimi spodniami i rękawami (jaśniejszy materiał pomoże również lepiej widzieć poruszające się kleszcze)
 • Spryskaj się na siebie repelentem (istnieją też łagodniejsze wersje, które zawierają aromatyczne zioła, takie preparaty nadają się również dla małych dzieci)
 • Sprawdzaj się regularnie, zarówno na zewnątrz, jak i w domu

Jeśli znajdziesz na sobie kleszcza, nie panikuj od razu. Aby kleszcz przeniósł na ciebie chorobę, zwykle musi być przyczepiony przez długi czas. Obecnie mówi się, że transfer trwa co najmniej 36 godzin.

Czy chronisz się przed kleszczami? Jeśli tak to jak?

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/lyme-disease – Wszystko o boreliozie (angielski)

https://www.akc.org/expert-advice/health/lyme-disease-in-dogs/ – Borelioza u psów (angielski)

Tagi: , , , ,

POWIĄZANE POSTY

by
Mamy tylko jedno zdrowie. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego ciała i zadbanie o profilaktykę. Przynajmniej takie jest moje niepisane credo, którym staram się żyć każdego dnia. To również podejście, które staram się przedstawić w każdym artykule. Uważam, że motywuje to przynajmniej jednego z Was do traktowania siebie z większym szacunkiem.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 shares